Donald Trump tegi taas ajalugu, võites 2024. aasta presidendivalimised ja saades 47. USA presidendiks. Ta on alles teine president riigi ajaloos, kes on teeninud kaks mittejärjestikust ametiaega, edestades asepresident Kamala Harrist ühes kõige dramaatilisemas valimisvõitluses, mida USA on näinud.
Trumpi võidule aitas kaasa otsustav edu võtmetähtsusega osariikides, sealhulgas Pennsylvanias, Wisconsinis ja Georgias. Need osariigid olid ühed Harrise kampaania peamised sihtmärgid, kuid Trump suutis oma sõnumi “Harris rikkus, Trump parandab” valijatele edukalt edasi anda.
“Ameerika kuldajastu algus”
Trump pidas oma võidukõne Floridas West Palm Beachis, kus ta kuulutas, et USA on sisenemas “kuldajastusse”. “See liikumine on aegade suurim poliitiline liikumine,” ütles ta. “Ma tänan teid kõiki, et andsite mulle selle erakordse võimaluse. Iga päev võitlen ma teie perekondade ja tuleviku eest.”
Asepresident JD Vance’i valikut nimetas Trump üheks oma parimaks otsuseks. “Meil on ees neli suurepärast aastat. Me muudame selle riigi taas millekski eriliseks,” lubas ta.
Valimiskampaania väljakutsed ja võitlus kohtuasjadega
Trumpi võitu varjutasid mitmed juriidilised lahingud ja kaks atentaadikatset. Juulis tabas teda kuul kõrva piirkonnas Pennsylvanias kampaaniakõne ajal, kuid Trumpi sõnul päästis teda “kõrval seisev diagramm.” Septembris pääses ta teises atentaadikatsetuses kahjutult, süüdistades juhtunus Bideni ja Harrise retoorikat.
Lisaks oli Trumpi vastu algatatud mitmeid kohtuasju, kuid need tema populaarsust ei kõigutanud. Kõrgeim kohus otsustas, et Trumpil on presidendiameti aktide suhtes õiguslik immuunsus, mis andis tema kampaaniale uue tõuke.
Harrise lüüasaamine ja demokraatide kriis
Asepresident Kamala Harris astus võitlusse alles 100 päeva enne valimisi pärast seda, kui Joe Biden demokraatide surve tõttu oma kandidatuuri tagasi võttis. Harrise kampaania keskendus Trumpi kujutamisele demokraatiavaenlasena, kuid tema sõnum ei suutnud veenda võtmeosariikide valijaid.
Trumpi kampaania lubas taastada piirikontrolli, lõpetada inflatsiooni ja tugevdada rahvusvahelist positsiooni, viidates Bideni administratsiooni läbikukkumistele. Samuti suutis ta võita üllatavat toetust endistelt demokraatidelt, nagu Robert F. Kennedy Jr. ja Tulsi Gabbard, ning äriliidritelt, sealhulgas Elon Muski ja Howard Lutnickilt.
Trumpi tagasitulek ja tuleviku väljavaated
Trumpi tagasitulek Valgesse Majja on sümboolne võit mitte ainult tema toetajatele, vaid ka konservatiivsele liikumisele. Valimiskampaania tõestas, et vaatamata juriidilistele lahingutele ja poliitilistele rünnakutele suudab Trump endiselt mobiliseerida miljoneid valijaid.
Üks on kindel – USA poliitika järgmisel neljal aastal saab olema sama tormiline kui valimised, mis Trumpi võimule tõid. Kas tema lubadus “kuldajastu Ameerikast” saab teoks, jääb nüüd tema presidendiaja tõestada.
Refereeritud allikast: Fox News Digital