Rain Lõhmuse värske intervjuu avab mitmeid põletavaid teemasid, alates kliimapoliitika suundumustest kuni riigi järjest suurema sekkumiseni majandusse ja kodanikuõigustesse. Lõhmus, kes ehitas juba 2005. aastal Baltikumi suurima tuulepargi Leedus, on kriitiline toonase rohepöörde ja energiapoliitika lihtsustamise suhtes. “Tollal olin veendunud, et suudame valgustada terve linna, aga hiljem sain aru, et rääkisin pooleldi tõtt. Jah, ideaalsetes tuuleoludes see toimis, aga enamus ajast ei puhunud tuul täie võimsusega,” möönab Lõhmus, viidates taastuvenergia sageli alahinnatud ebastabiilsusele.
Tema sõnul jääb tänane energiapoliitika liiga primitiivseks, justkui tahetakse probleem lahendada keskaegsete tuulikute abil. “See pole iseenesest vale, aga tulemus on kallis ja ebastabiilne,” ütleb ta. Lõhmuse arvates on lahendus pigem tehnoloogia arendamises, mitte vanade lahenduste taassündides.
Lisaks kliimaküsimustele arutleb Lõhmus intervjuus laiemalt riigi kasvava rolli üle majanduses ning isikuvabaduste olukorra halvenemisest. Ta käsitleb riigi tegutsemist koroonakriisis, ajakirjanduse ja poliitikute rolli jätkuvate kriiside püsimisel, bürokraatia paisumist ja “panganduse hullusärki,” mis tema sõnul piirab nii ettevõtlikkust kui ka finantsvabadust.
Lõhmuse kommentaarid on teravad ja kohati humoorikad. Ta naljatab, et võiks end valitsuse “salaagendiks” nimetada ning seob tänased majanduslikud ja poliitilised teemad idabloki pärandiga, võrreldes siseminister Lauri Läänemetsa nägemust turumajanduse lõpust kunagise Ida-Saksa auto Trabantiga – aegunud ja ebaefektiivne sümbol riiklikust kontrollist ja loovuse allasurumisest.
Intervjuu pakub nii kuulajatele kui ka vaatajatele põnevaid mõtteid, mis paneb küsima, kuhu oleme liikumas riigi ja turuvabaduse tasakaalu osas ning kui palju on meil tegelikult vabadust oma majanduse ja energiapoliitika tulevikku mõjutada.
Allikas: Vabadused.ee