Valimiste veebilehte valimised.ee tabasid valimisnädala alguses tõsised tehnilised tõrked, mis on taas tõstatanud küsimuse e-valimiste usaldusväärsuse ja läbipaistvuse kohta. Esmaspäeva esimeses pooles ei olnud paljudel kasutajatel võimalik e-hääletada, kuna Windowsi operatsioonisüsteemist ei saanud vastavat valijarakendust alla laadida, mis pakkus automaatselt Linuxile mõeldud rakendust.
Veidi hiljem ilmusid valimised.ee esilehele küll valijarakendused kõikidele suurematele operatsioonisüsteemidele, kuid isegi õige rakenduse allalaadimine ei võimaldanud paljudel Windowsi kasutajatel e-hääletada, sest autentimisel sulges süsteem rakenduse. Riigi valimisteenistuse juht Arne Koitmäe kinnitas, et probleem on seotud brauserite ja viirusetõrjega, mis pidasid rakendust pahavaraks ja blokeerisid selle allalaadimise. See tähendab, et suuremad turvatarkvara ettevõtted peavad valijarakendust ohtlikuks ja blokeerivad selle allalaadimise, mis on tõsine hoiatus kõigile kasutajatele.
Hoiatus! Kui teie viirusetõrje ja veebibrauserid, nagu Chrome ja Firefox, peavad valijarakendust pahavaraks, on tõenäoline, et teie arvuti võib olla ohus. Riigi valimisteenistus soovitas kasutada Edge’i veebilehitsejat, kuid küsimus jääb: miks üldse peaksime usaldama rakendust, mida turvatarkvara peab ohtlikuks?
Kas tõesti ei suudeta nii pika kogemuse ja aastatega neid e-valimisi korralikult toimima saada? Iga kord, kui e-valimiste süsteemis esineb tõrkeid, kaotavad kodanikud üha enam usku selle turvalisusesse ja korrektsusesse. Kas peaksime jätkama süsteemiga, mis igal valimisperioodil tekitab uusi probleeme ja ebakindlust?
Olukord, kus autentimisel rakendus kokku jookseb ja valija rakendusest välja viskab, on vastuvõetamatu. See viitab mitte ainult tehnilistele tõrgetele, vaid ka süsteemi üldisele ebaküpsusele. Kui e-valimiste süsteem ei suuda tagada sujuvat ja usaldusväärset toimimist, tuleb tõsiselt kaaluda, kas sellisel viisil hääletamine on üldse jätkusuutlik.
On aeg, et Riigi valimisteenistus ja vastutavad ametnikud astuksid otsustavaid samme, et parandada e-valimiste süsteemi usaldusväärsust ja läbipaistvust. Ilma selgete ja kiirete lahendusteta on oht, et kodanikud kaotavad lõplikult usalduse e-hääletamise vastu, mis omakorda võib kahjustada kogu valimissüsteemi legitiimsust. Kuidas saame usaldada valimissüsteemi, mis ei suuda isegi tehnilisi tõrkeid ennetada ega kiiresti lahendada? Kas tõesti on aeg e-valimiste süsteem täielikult ümber hinnata ja vajadusel loobuda?
NB: Kõige turvalisem on ikka hääletada paberil 9. juunil valimiskasti juures.