Endise peaministri ja europarlamendi liikme Andrus Ansipi sõnul on peaminister Kaja Kallas valmis vastu võtma Euroopa Komisjoni voliniku ametikohta, mis tähendab, et suve lõpuks võib Reformierakonnal ja Eestil olla uus juht. Kuid kas Kallase lahkumine on tõesti lahendus Eesti poliitilistele probleemidele või lihtsalt tema enda karjääriplaan?
Euroopa Parlamendi valimised näitavad, et komisjoni selja taha saavad endiselt koonduda Euroopa Rahvapartei, Renew Europe ja sotsiaaldemokraatide fraktsioon. Hoolimata paremäärmuslaste ja roheliste toetuse muutustest ei paista Euroopa tasandil suuri muutusi tulemas. Kas liikmesriikide sisepoliitilised arengud võivad siiski muuta kogu Euroopa poliitikat? Saksamaal ja Prantsusmaal on parempoolsed jõud saanud tugeva toetuse, mis võib tähendada olulisi muutusi Euroopa Liidu poliitikas, eriti seoses Ukraina toetamisega.
Rohepööre ja migratsioon on endiselt polariseerivad teemad. Valijad on andnud märku, et rohepöörde osas tuleks võib-olla hoogu tagasi tõmmata. Migratsiooniküsimuses on selgelt lüüa saanud need erakonnad, kes pidasid varjupaiga leidmist inimõiguseks, ning tugevama mandaadi on saanud need, kes pooldavad migratsiooni kontrolli.
Euroopa Liidu riikide juhid kogunevad peagi, et paika panna Euroopa Komisjoni president ja muud tähtsad ametikohad. Ursula von der Leyeni jätkamine ei ole sugugi kindel, vaatamata tema senistele saavutustele. Ansipi hinnangul on von der Leyen siiski parim kandidaat, kes on saanud hakkama mitmete kriiside lahendamisega.
Eesti poliitikas on Reformierakond jõudnud ummikusse. Kuigi kärbetest on räägitud, ei ole neid veel ellu viidud. Ansipi sõnul puudub tal usk, et Kaja Kallase juhitud valitsus suudaks kärped edukalt läbi viia. Eesti vajab uut valitsust ja Reformierakond uut juhti. Kristen Michal on Ansipi eelistus uueks Reformierakonna juhiks.
Kaja Kallas: Või Eesti poliitilise stagnatsiooni sümbol?
Peaminister Kaja Kallase lahkumine Euroopa Komisjoni võib tunduda tema jaoks atraktiivne karjäärisamm, kuid mida see tegelikult tähendab Eesti jaoks? Kallase juhtimisel on Reformierakond kaotanud olulise osa oma populaarsusest ning valitsus on jäänud kärbete ja reformide osas tühjade sõnade tasandile. Kas tõesti peaksime ootama Euroopa Komisjoni päästjat, kui ta ei suuda isegi kodumaal vajalikku poliitilist dünaamikat saavutada?
Kallas on saanud kriitikat puuduliku juhtimise ja otsustusvõime puudumise eest. Tema valitsus ei ole suutnud ellu viia lubatud kärpeid ega olulisi reforme, mis on viinud Eesti stagnatsiooni. On lihtne põgeneda Euroopa Liidu kõrgpoliitikasse, kuid kas see ei näita pigem ebaõnnestumist kodumaal?
Ansipi sõnul on Reformierakond jõudnud ummikusse ja vajab uut juhtimist. Kristen Michal on tema eelistus uueks juhiks, kuid kas Reformierakond suudab tegelikult midagi muuta või jätkub stagnatsioon ka uue juhi all?
Allikas: ERR Brüsselis, Politico