Rahandusminister Mart Võrklaev (Reformierakond) tunnistas ERR-ile, et valitsuse sees on suured lahkhelid seoses negatiivse lisaeelarve kärbetega, mis viitavad võimalusele, et eelarveauke hakatakse täitma maksutõusudega. Minister Võrklaeva sõnul on valitsus seisukohal, et kärpida tuleb hoolikalt ja kaalutletult, kuid kompromissi leidmine osutub keeruliseks.
Rahandusminister Võrklaev rõhutas intervjuus, et kiire kompromissi nimel prooviti arvestada kõigi soovidega, kuid siseminister Lauri Läänemets (Sotsiaaldemokraatlik Erakond) on vastu siseministeeriumi personalikulude kärpimisele. “Kuivõrd lisaeelarvega on kiire, prooviti arvestada kõigi soovidega, kuid kärpima peab vaatamata siseministri vastuseisule ka siseministeeriumi personalikuludest,” märkis Võrklaev ERR-ile. Võrklaev tõi esile, et kuigi siseminister Läänemets on nõustunud telefoni teel üle vaatama teiste ministeeriumite kärpeettepanekud, jääb siseministeeriumi kulude vähendamine lahendamata. “Sõltumata sellest, et siseministeeriumiga on meil veel küsimusi, andis siseminister teisipäeval vähemalt telefoni teel nõusoleku kõikide muude ministeeriumite osas asjad üle vaadata ja kokku leppida,” lisas Võrklaev.
Eesti 200 esimees ja välisminister Margus Tsahkna väljendas valitsuse pressikonverentsil muret, et koalitsioonipartnerid ei suuda kärbete osas kokkuleppele jõuda. “Kui kaks nädalat tagasi tundus, et koalitsioonipartnerid olid lisaeelarves kokku leppimas, siis nüüdseks ollakse kokkuleppest taas kaugemal,” nentis Tsahkna. Ta rõhutas, et Eesti 200 ei ole nõus, et nende juhitavad ministeeriumid peavad andma ebaproportsionaalselt suure osa kärbetest. Peaminister Kaja Kallas (Reformierakond) tunnistas, et lõplikku kokkulepet valitsuses veel pole ning valdkondade kärpevälistamised takistavad edasiminekut. “Pidevalt leitakse uusi asju, millega nõus ei olda. Seetõttu ma ei hakka kärpe numbrit ütlema, sest et meil ei ole see lõplik pilt selge,” sõnas Kallas.
Kallase sõnul võiks siseministeerium leida kärpekohti preemiate vähendamise arvelt, kuid kui kärpeid ei suudeta kokku leppida, on valitsus sunnitud kaaluma alternatiivseid lahendusi, sealhulgas maksutõuse. “Kui sul on siseministeeriumis preemiaid üle nelja miljoni, peaaegu viis miljonit eurot eelmisel aastal makstud, siis ma arvan, et midagi ei juhtu, kui neid sellel aastal ei maksta,” ütles Kallas.
Valitsus seisab silmitsi keeruliste läbirääkimistega negatiivse lisaeelarve koostamisel. Rahandusminister Võrklaev rõhutas kompromisside vajadust, kuid koalitsioonipartnerite vahelised lahkhelid viitavad, et kärpete tegemine on poliitiliselt keeruline. Võimalikud maksutõusud võivad osutuda ainukeseks lahenduseks, et tagada riigi jätkusuutlik majandamine ja eelarve tasakaal. See aga tõstatab küsimuse valitsuse suutlikkusest leida tõhusad ja õiglaselt jaotatud lahendused riigi rahanduse parandamiseks.
Allikas: ERR