Venemaa teatas plaanist muuta ühepoolselt merepiiri Leedu ja Soomega Läänemerel, vahendab Postimees. Vene kaitseministeeriumi koostatud dokumendi kohaselt soovib Venemaa kuulutada oma siseveeks osa Soome lahe idaosas asuvast alast ning Kaliningradi oblastis asuvate Baltiiski ja Zelenogradski linnade lähistel.
Venemaa on muutnud punktide geograafilisi koordinaate, mis määravad lähtejooned Venemaa territoriaalmere ja sellega piirneva tsooni laiuse mõõtmiseks. Soome piiril kohandatakse koordinaate Jähi, Sommersi, Suursaare, Ruuskari, Väike Tütarsaare ja Vigrundi saarte piirkonnas ning Narva jõe põhjasissepääsu neeme lähedal. Leedu piiril vaadatakse üle Kura sääre piirkond, Tarani neeme alad ning Wisła maasääre piirkond.
Venemaa õigustab piiri muutmist väitega, et 1985. aastal kehtestatud geograafilised koordinaadid ei vasta tänapäevasele olukorrale. Kaitseministeerium teeb ettepaneku osaliselt tühistada 40 aastat vana Nõukogude Liidu määrus, mis reguleeris Läänemere piire. Leedu ja Soome näevad Venemaa plaanis sihipärast provokatsiooni ja hübriidmõjutamist.
Leedu välisministeerium peab Venemaa tegevust agressiivseks ja revisionistlikuks, mis ohustab naaberriikide ja Euroopa julgeolekut. Leedu kutsub Venemaa esindajat asja selgitama ja koordineerib oma vastust partneritega. Soome välisminister Elina Valtonen rõhutas ÜRO mereõiguse konventsiooni järgimise olulisust ja märkis, et segaduse tekitamine on samuti hübriidmõjutamine.
Soome parlamendi väliskomisjoni esimees Kimmo Kiljunen tõi esile, et Venemaa pole Soomega oma plaanidest varem suhelnud. Kui Venemaa kavandatud muudatused keskenduvad nende sisemistele territoriaalvetele, on see nende enda asi, kuid see ei tohi mõjutada Soome territoriaalvett ega ELi ja NATO välispiiri.
Helsingi ülikooli Aleksanteri instituudi juhataja Markku Kangaspuro sõnul saadab Venemaa sõnumi, et neil on vahendid ebastabiilsuse ja ebakindluse tekitamiseks. Soome välispoliitika instituudi teadur Jyri Lavikainen rõhutas, et Venemaa püüab läänes tekitada tunnet, et praegune rahvusvaheline poliitiline olukord on jätkusuutmatu ja et Venemaaga tuleks pidada läbirääkimisi nende tingimustel.
Eesti välisminister Margus Tsahkna leidis, et Venemaa plaan on esmapilgul absurdne ja tekitab segadust. Eesti suhtleb tihedalt Soome ja Leeduga, et selgitada välja asjaolud ning koordineerida oma tegevusi liitlaste ja partneritega.
Venemaa tegevus Läänemerel on selgelt provokatiivne ja ohustab regiooni stabiilsust. Kas selline tegevus on tõesti kooskõlas rahvusvahelise õigusega või on see järjekordne katse läänemaailma segadusse ajada? On aeg, et rahvusvaheline kogukond astuks ühiselt vastu Venemaa revisionistlikule poliitikale ja kaitseks demokraatlike riikide julgeolekut.
Allikas: Postimees