Eesti valitsus on sattunud segadusse seoses sõdurite saatmisega Ukrainasse. Peaminister Kaja Kallas on selgelt öelnud, et Eesti sõdurid ei lähe Ukrainasse sõdima, kinnitades seda 6. märtsil Riigikogus. Kallas rõhutas, et Eesti sõjaline abi piirdub laskemoona ja varustuse saatmise ning väljaõppe pakkumisega teistes riikides, näiteks Poolas.
Samas on kaitseminister Hanno Pevkur öelnud, et valitsuses ei ole olnud konkreetset arutelu sõdurite saatmise kohta Ukrainasse. Pevkur selgitas, et kuigi erinevates aruteludes on kaalutud võimalust saata sõdureid, ei ole see idee kuhugi jõudnud, kuna puudub selge arusaam liitlaste seas, kuidas see võiks aidata. Ta lisas, et praegune prioriteet on saata Ukrainale laskemoona ja korraldada väljaõpet teistes riikides. Pevkur rõhutas ERR-ile antud intervjuus, et mingit Eesti algatust ei ole ning kindlasti ei tehta midagi iseseisvalt.
President Alar Karise julgeolekunõunik Madis Roll on aga andnud mõista, et valitsus analüüsib kõiki võimalusi Ukraina abistamiseks, sealhulgas sõdurite saatmist toetavatele ülesannetele. Roll märkis, et selline abi võiks vabastada Ukraina sõdureid rindeülesanneteks ning arutelud peavad olema koordineeritud liitlastega. Ta lisas, et Eesti ei ole välistanud ühtegi abistamise varianti ja rõhutas vajadust analüüsida erinevaid stsenaariume ilma piiranguteta.
Diskussioonid said hoogu Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni hiljutisest avaldusest, milles ta ei välistanud võimalust saata maavägesid Ukrainasse. Eesti valitsus kaalub võimalust osaleda laiemas NATO missioonis, kuid see idee on endiselt arutelu tasandil.
Segadus ja vastandlikud sõnumid valitsuse sees võivad vähendada avalikkuse usaldust ja tekitada segadust riigi julgeolekupoliitika suhtes. Oluline on, et valitsuse esindajad esitaksid ühtse ja selge sõnumi, et vältida väärarusaamu ja kindlustada kodanike usaldus. Koordineeritud ja läbimõeldud tegevus on kriitilise tähtsusega, et tagada Ukraina tõhus abistamine ja Eesti julgeoleku tugevdamine.
Allikad: