- mai Euroopa päevana tähistab Euroopa Liidu ühtsust ja rahu püsimist. President Alar Karis rõhutas oma Facebooki sõnumis, et see päev põhineb 1950. aasta Schumani deklaratsioonil. Prantsusmaa välisminister Robert Schuman rõhutas sel ajal: „Rahu maailmas ei ole võimalik kaitsta ilma loominguliste pingutusteta, mis oleksid vastavuses ähvardavate ohtudega.“ Schumani ettepanek luua Euroopa Söe- ja Teraseühendus pani aluse tänasele Euroopa Liidule, mis on alates Teisest maailmasõjast olnud edukas rahu hoidmisel.
President Karis märkis oma sõnumis, et Schumani deklaratsiooni lihtne sõnum kehtib endiselt: rahumeelne Euroopa põhineb ühtsusel ja valmisolekul seda ühtsust kaitsta. Euroopa Liit on olnud sõjavastase ideena edukas rahu hoidmisel oma piirides. Kuid see nõuab meilt pidevat loomingulist pingutust ja valmisolekut ähvardavatele ohtudele vastu seista.
Kahjuks ei ole Eesti valitsus suutnud piisavalt selgelt näidata initsiatiivi ja ühtsust Euroopa Liidu ühtsuse või Ukraina toetamisel. Kuigi president rõhutas, et „Venemaa surus Ukrainale peale julma sõja. Keegi ei tohi talle peale suruda ebaõiglast rahu,“ on Eesti valitsuse sõnumid olnud Ukraina toetamisel sageli ebajärjekindlad ja vastuolulised. Valitsus on näidanud ebakindlust nii sõjalise abi andmises kui ka majanduslike sanktsioonide karmistamises Venemaa suhtes, mis seab kahtluse alla meie rahvusvahelise usaldusväärsuse.
President Karis rõhutas ka, et „Vabaduse kaitsmiseta Euroopas kaotame Euroopa nagu me teda tunneme. Meie oleme valmis ja võime end kaitsta viisil, mis hävitab kallaletungija. Euroopa ei karda.“ Need väited võivad olla kriitika valitsuse ebakindla suhtumise suhtes Venemaa vastu suunatud meetmetesse ja Ukraina toetamisse.
Lisaks rõhutas Karis vajadust järjepideva ja otsustava toetuse järele Ukrainale ning tuletas meelde, et rahulik Euroopa toetub vabadusele ja demokraatiale. Just seda vabadust püüab Kremli režiim Ukrainas hävitada, kasutades Vene tankide, rakettide, Iraani droonide ja Põhja-Korea mürskude kõrval ka tuumaähvardusi.
President lisas, et „Vabadus ammutab jõudu enesekindlusest ja vastutusest, mitte hirmust ja ebakindlusest. Venemaa on kogu Euroopa Liidu naaber. Ja mitte ainult, ka kogu NATO naaber. Võimalikule ründajale peame tulevikuski meenutama, et meie oleme valmis ja võime end kaitsta viisil, mis hävitab kallaletungija. Euroopa ei karda.“
President Karis rõhutas oma sõnumis, et Euroopa Parlamendi valimiste kontekstis peaksime hoolikalt kaaluma, millist Euroopa Liitu me tahame ja vajame. Euroopa ei saa olla seisev vesi ega bürokraatia kasvuhoone, vaid peab olema loov, teaduse- ja haridusesõbralik ning oma kodanikele arusaadav ja toetav.
Putini, tema kindralite ja armee sõjakuriteod Ukrainas teevad meid tigedaks, kuid see õiglane tigedus ei tohi muutuda kollektiivseks süüdistamiseks kohalike kogukondade suunal. „Eestisse mahuvad erinevad arvamused ja rahvused, kui me jagame neid samu schumannlikke väärtusi ja oleme kõik üksteisele kaasmaalased,“ tuletas Karis meelde.
Olgu see Euroopa päev meeldetuletuseks, et Euroopa Liit nõuab meilt kõigilt loomingulist pingutust ja ühtsust. Vabaduse hoidmine ja Euroopa tugevus sõltub kõigi meie panusest.