Valitsuse hiljutised maksutõusud ja kavandatavad rahanduspoliitilised otsused on viinud avaliku rahulolematuse uuele tasemele. Kodanikud, kes on väsinud pidevast maksukoormuse suurendamisest, tunnevad, et nende kannatlikkuse piir on ületatud. OECD soovitused maksutulu kasvatamiseks, nagu kinnisvaramaks, näitavad, kuidas valitsus püüab finantsprobleeme lahendada rahva arvelt, selle asemel, et otsida tõelisi lahendusi.
„Meie selge siht on riigirahandus korda saada ja hakata puudujääki vähendama. Selles on üks võtmeteguritest kulude ülevaatamine koos eelarverevisjoniga. Maksudest on meie põhitähelepanu hetkel mootorsõidukimaksu seadustamisel, mille vajalikkust tunnustab ka OECD,“ märkis rahandusminister Mart Võrklaev, vahendab Delfi Ärileht oma portaalis.
Kinnisvara maksustamist Eestis pole arutatud, kuigi see võiks OECD hinnangul olla üks efektiivsemaid tuluallikaid. „Praegu anname omavalitsustele rohkem otsustusõigust maamaksu määrade osas,“ ütles Võrklaev.
See, et valitsus kaalub tõsiselt selliseid ettepanekuid nagu mootorsõidukimaks ja isegi naljatledes mainitud „scrollimise maks“, mida Võrklaev käsitles potentsiaalse terviseedendusmeetmena, näitab valitsuse võõrandumist oma rahvast. Kuigi minister viskas nalja, peegeldab see sügavamat probleemi – valitsuse mõnitavat suhtumist oma kodanikesse. On skandaalne ja solvav, et meie juhid mängivad selliste ideedega, samal ajal kui tavainimese maksukoormus aina kasvab.
Üha enam tundub, et valitsus ei ole mitte rahva teenistuses, vaid tegeleb pideva rahalise surve avaldamisega kodanikele, et katta oma eelarveprobleeme. Rohkem kui kunagi varem on selge, et praeguse valitsuse maksupoliitika on läbimõtlematu ja eluvõõras. See mitte ainult ei suurenda kodanike finantsilist koormust, vaid süvendab ka ühiskondlikku lõhet ja ebavõrdsust.
Valimised lähenevad ja on aeg, et rahvas näitaks oma meelsust. On aeg lõpetada see pidev maksude tõstmise tsükkel, mis ei lahenda meie riigi probleeme, vaid süvendab neid. Me ei tohi leppida poliitikaga, mis karistab kodanikke valitsuse enda (tahtlike) planeerimisvigade eest. Rahvas peab nõudma läbipaistvust, vastutustundlikkust ja poliitikat, mis tegelikult teenib avalikku huvi, mitte ei koorma meid üha uute maksudega.