Kaitseväe juhataja Martin Herem lükkas ümber rahandusminister Mart Võrklaeva väited, et praeguse riigieelarve raskused ja maksutõusud on peamiselt tingitud kaitsekulutuste kasvust. Heremi sõnul on eksitav väita, et ainult kaitsekulude tõus on põhjustanud maksutõuse ja muid eelarveprobleeme.
Herem rõhutas, et kaitsekulud olid kõrged juba enne praegust valitsust. “Kaitsekulud olid juba enne valimisi 2023-26 RES-i perioodil rohkem kui 2,8 protsenti SKP-st ja riigikogu kiitis ühehäälselt heaks julgeolekupoliitika alused, millega kinnitati, et vajalik sõjalise kaitse kulude tase on kolm protsenti,” kirjutas Herem.
Kaitseväe juhataja selgitas, et kuigi kaitse-eelarve on tõusnud, moodustab see siiski vaid väikese osa üldisest eelarvest. “Selle aasta eelarve puudujääk on vähemalt 1,2 miljardit, kuid kaitse-eelarve on tõusnud 200 miljonit ehk üks kuuendik sellest,” märkis ta.
Herem juhtis tähelepanu ka sellele, et riigi eelarve on viimaste aastatega oluliselt kasvanud, samas kui kaitsekulutuste osakaal on jäänud suhteliselt tagasihoidlikuks. “Eelarve tõusis 11,7 miljardilt 18,1 miljardini ehk 6,4 miljardit. Kaitsekulude tõus moodustab sellest 8,6 protsenti. See on vähem kui kümnendik. 5,8 miljardit on kulutatud ka muudele vajadustele,” rõhutas Herem, lisades, et eelarvepuudujäägi põhjustena tuleks käsitleda ka teisi kulusid.
Peaminister Kaja Kallas tõi aga Lennart Meri konverentsil välja, et kaitsekulutuste tõstmine on tõepoolest kaasa toonud vajaduse maksutõusudeks. “Eesti kulutab kaitsele 3,2 protsenti. Selle tõttu oleme pidanud tõstma makse. Võin teile öelda, et see ei ole populaarne,” sõnas Kallas. Ta tõdes, et maksutõusude vajadus on olnud tingitud just kaitsekulutuste suurendamisest ning et poliitiliselt on olnud keeruline leida selleks toetust.
Heremi ja Kallase erinevad vaated toovad esile laiemad küsimused valitsuse kulutuste ja maksutõusude põhjendatuse kohta. Kas kaitsekulude tõstmine on tõesti peamine põhjus eelarveprobleemide ja maksutõusude taga? Või on probleemid hoopis laiemad ja seotud teiste eelarveliste prioriteetidega? Nendele küsimustele vastuste leidmine on oluline, et mõista praeguse valitsuse eelarvepoliitika tegelikke tagamaid ja põhjuseid.
Allikas: ERR