Täna kell 10 arutatakse riigikogus Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni algatatud olulise tähtsusega riikliku küsimuse “E-valimised – oht demokraatiale” üle. Riigikogu istungit saab otseülekandes jälgida ERR-i portaalist. EKRE hinnangul tuleks Eesti e-valimistest loobuda.
Arutelu raames esinevad ettekannetega keeleteadlane ja õppejõud Martin Ehala, infovabaduse ja digiõiguste aktivist Märt Põder, riigikogu liige ja EKRE esimees Martin Helme ning vandeadvokaat Paul Keres.
EKRE esindajad toovad välja mitmeid puudusi e-valimiste protsessis ning leiavad, et Eesti peaks e-valimistest loobuma. EKRE hinnangul on e-hääletusel järgmised põhiprobleemid:
- Kontrollimatus ja läbipaistmatus: Protsess ja tulemused pole täielikult kontrollitavad ega läbipaistvad.
- Salajasuse rikkumine: Salajase hääletamise nõudeid pole tagatud.
- Koodi usaldusväärsus: Ei ole võimalik kontrollida, kas serveris töötav programm vastab avaldatud lähtekoodile.
- Valijate õiguste kaitse puudumine: Valijaskonna õigused ja huvid pole piisavalt kaitstud.
- Seadusandlik reguleeritus: E-hääletuse olulisi aspekte ei reguleerita piisavalt seadusega.
Möödunud sügisel tõi riigikogu EKRE fraktsiooni liige Jaak Valge kommentaariks valimisseaduse muudatuste eelnõule välja, et e-hääletuse menetluslikud probleemid on seotud valijate õiguste ja huvide kaitsega.
Samal ajal on riigikogu hiljuti heaks kiitnud e-hääletamise regulatsiooni muutva seaduse, mille eesmärk on teha e-hääletamise reeglid selgemaks ning võimaldada edaspidi hääletada ka nutiseadmest ja kasutada elektrooniliseks isikutuvastamiseks Smart-ID-d. Muudatused tulenesid riigikohtu osutatud puudustest ning viivad olulise e-hääletamise regulatsiooni seaduse tasandile.
Kriitiline küsimus jääb aga õhku rippuma: kas hiljutised muudatused on piisavad e-valimiste usaldusväärsuse ja demokraatliku legitiimsuse tagamiseks, või peaks Eesti e-valimistest täielikult loobuma, nagu EKRE soovitab?
EKRE toob arutelu käigus tõenäoliselt välja veelgi rohkem põhjuseid, miks e-valimised on demokraatiale ohuks, ja rõhutab vajadust tagada valimisprotsessi läbipaistvus ning kontrollitavus.