Eesti riigiametnike palgaandmed aastast 2023 näitavad olulist palgakasvu, eriti kõrgemates ametikohtades, kuid paljud avaliku sektori töötajad jäävad majanduslikult haavatavasse seisu. Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) peadirektor Margus Noormaa teenis suurima kogupalga, mis ulatus 101 260 euroni, edestades isegi peaministrit. Sellised numbrid tõstatavad küsimusi palgakasvu jätkusuutlikkuse ja avaliku sektori atraktiivsuse kohta.
Ametnike keskmised palganumbrid olid 2023. aastal märkimisväärselt kõrgemad kui varasematel aastatel, näidates üldist 9-protsendilist palgakasvu riigiametnikes ja peaaegu 13-protsendilist kasvu omavalitsuste ametnikes. Kuigi teatud tippositsioonidel nagu RIA peadirektoril ja kohtunikel on palgad kõrged, elab suur osa ametnikest palga suhtes, mis jääb alla Eesti keskmise.
Margus Noormaa järgnesid sellised tuntud ametiisikud nagu Tallinna ringkonnakohtu esimees ja riigikohtu esimees, kelle aastapalgad olid vastavalt 97 983 eurot ja 96 773 eurot. Peaminister Kaja Kallas, kelle aastapalk oli 94 805 eurot, jäi palgaedetabelis viiendale kohale.
Valitsuse otsus külmutada 2024. aastal avaliku sektori palgafond toob kaasa palgakasvu aeglustumise, mis võib vähendada avaliku sektori töökohtade atraktiivsust võrreldes erasektoriga. Selline otsus on vastuolus varasemate aastatega, kus ametnike palgad kasvasid märkimisväärselt, peegeldades valitsuse pingutusi hoida avalik sektor konkurentsivõimeline.
Kuigi kõrgepalgaliste ametnike sissetulekud võivad näida muljetavaldavad, peegeldavad need ka laiemat trendi, kus avaliku sektori palgakasv ei suuda sammu pidada erasektori palgakasvuga, eriti tippspetsialistide ja -juhtide seas. See võib pikemas perspektiivis põhjustada talendipõua avalikus sektoris, kuna tippspetsialistid ja juhid võivad eelistada erasektori kõrgemaid palku ja paremaid karjäärivõimalusi.
Avaliku sektori palgapoliitika peab leidma tasakaalu konkurentsivõime ja jätkusuutlikkuse vahel. On oluline, et valitsus vaataks üle oma palgastrateegiad, et tagada avaliku sektori atraktiivsus ja vältida andekate töötajate lahkumist erasektorisse. Samuti on vajalik suurem läbipaistvus ja avalikkuse kaasamine palgakorralduse protsessidesse, et tagada avaliku sektori palgasüsteemi õiglus ja tõhusus.
Algallikas: ERR