Riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni ees aru andnud Tarmo Tamm (Eesti 200) eitas osalemist loodusmaja ehituse üle otsustamisel, jättes pika ninaga kahtlejad Mart Helme (EKRE) ja Priit Sibula (Isamaa). Tamm kutsuti komisjoni ette vastama küsimustele, mis tekkisid Postimehes ilmunud artikli peale «Eksklusiivsest riigimajast võib võimupoliitikule pudeneda sadu tuhandeid» (20.05.2024). Artiklist selgus, et Eesti suurima puithoone, kliimaministeeriumi loodusmaja puidulahenduste ehituseks said peatöövõtjalt Nordeconilt lepingu kaks ettevõtet, neist suurema, OÜ Peetri Puit osanik on riigikogulane Tamm, kes keskkonnakomisjoni istungil sütitas kaaspoliitikuid loodusmaja ehitust toetama.
Helme sõnul oli komisjoni istungil Riigi Kinnisvara ASi esindajate sõnul Nordecon keeldunud avaldamast, kellega ja miks nad allhankijateks läbirääkimisi pidasid. Nende käsutuses polevat ühtegi materjali, mis viitaks sihitud Peetri Puidu kaasamisele. Helme tõi välja, et Tamme osalust ei mainitud ühelgi arutelul, kuid üldsõnaliselt räägiti Eesti puidutööstuse tähtsusest.
Tammo käitumine näib olevat osavalt planeeritud, astudes tagasi keskkonnakomisjoni esimehe kohalt päev enne olulisemaid otsuseid. Ta väitis, et ei olnud seotud läbirääkimistega Nordeconiga ega teinud lobitööd. Helme sõnul olid Tammel kõik sammud hoolikalt läbi mõeldud, et vältida süüdistusi. Tamm rõhutas, et tema ei olnud osalenud loodusmaja ehituse küsimustes ja saab dividende vaid siis, kui neid makstakse.
Priit Sibul tõi esile, et kuigi Tamm väitis, et ei osalenud loodusmaja eelarvearuteludes, on äärmiselt kahtlane, et keskkonnakomisjoni juht ei osalenud partei aruteludel. Eesti 200 väited, et nad on “valged ja puhtad”, saavad üha enam kriitikat. Helme sõnul on see Eesti 200 muster, viidates varasematele kahtlastele juhtumitele. Lehtme kadumine, Tsahkna välihaigla asjad ja Bolti-värkidega seotus on kõik olnud kahtlased ja nüüd lisandub loodusmaja juhtum.
Tamm kaitses end, öeldes, et loodusmaja valmimine on igati tore plaan ja ta kiidab seda, sest puidust majade ehitamine on keskkonnasõbralik. Ta väitis, et Eesti puidutööstus peaks olema eeskujuks ja mida rohkem puidust maju, seda parem süsiniku sidumine.
Tammo taandumine ja Igor Taro määramine keskkonnakomisjoni esimeheks päev enne strateegilist istungit tekitavad uusi küsimusi. Kas Eesti 200 tõesti on nii puhas, nagu nad väidavad, või on tegemist osava manipulatsiooniga? Helme ja Sibul jätkavad kriitikat ning nõuavad põhjalikku uurimist, et selgitada välja, kas tegemist on korruptsiooniga või on kõik tõesti “jokk” ja “koššer”. On aeg saada vastused ja taastada usaldus riigi institutsioonide vastu.
Allikas: Postimees