Alates 2022. aastast on Venemaa ja Ukraina vaheline konflikt põhjustanud märkimisväärset rahvusvahelist muret, eriti arvestades konflikti pikaajalisust ja kõrget inimelu kaotust. Hiljutine hoiatus Saksamaa luureteenistustelt on süvendanud muret veelgi, viidates Venemaa plaanidele oluliselt suurendada oma sõjalist võimekust järgmise viie aasta jooksul. Business Insideri andmetel on lekkinud dokumendid paljastanud, et Venemaa võib kahekordistada oma konventsionaalsete relvade võimsust, mis tekitab küsimusi potentsiaalse sõjalise konflikti kohta NATO-ga.
Samal ajal on Venemaa sisepoliitiline maastik toonud esile omaette mured. Väidetavalt 87,34 protsenti häältest kogunud Venemaa praeguse juhi Vladimir Putini hiljutised valimised on rahvusvaheliselt kritiseeritud kui ebaõiglased ja vabadust piiravad. Valimiste läbiviimine Ukraina okupeeritud aladel rõhutab veelgi rahvusvahelise õiguse rikkumist, samas kui raportid manipuleerimisest ja surve avaldamisest hääletajatele viitavad demokraatlike protsesside eiramisele.
Putini valimisvõidu järgsed avaldused, milles ta lubab jätkata sõjalist tegevust Ukrainas, ning tema kommentaarid seoses opositsiooniliider Aleksei Navalnõi surmaga, kajastavad Venemaa autoritaarse valitsemise jätkumist. Selline käitumine, koos sõjalise võimekuse suurendamise plaanidega, esitab Euroopale ja NATO-le olulise julgeolekuohtu.
Lääneriikide, sealhulgas Ukraina, Saksamaa, Suurbritannia ja Eesti, reaktsioonid nii Venemaa sõjalistele ambitsioonidele kui ka valimiste läbiviimisele on olnud üheselt hukkamõistvad. Kutsutakse üles tegutsema, et takistada Venemaa edasisi agressiivseid samme ja tagada piirkonna stabiilsus.
Saksamaa luureteenistuste hoiatus ja Venemaa valimistega seotud probleemid näitavad selgelt, et Venemaa tegevus nõuab rahvusvahelise kogukonna tähelepanu ja koordineeritud vastust. Kui Venemaa jätkab oma sõjalise võimekuse suurendamist ja autoritaarset valitsemist, võib see kaasa tuua veelgi suuremaid pingeid ja potentsiaalselt uue suure konflikti Euroopas. Selles keerulises olukorras on oluline, et kõik osapooled järgiksid rahvusvahelist õigust, toetaksid demokraatlikke protsesse ja töötaksid koos piirkondliku julgeoleku ja stabiilsuse tagamise nimel.