Washington, D.C. – USA välisminister Anthony Blinken ja Rootsi peaminister Ulf Kristersson kogunesid täna ametlikult kinnitama Rootsi NATO liikmelisust, märkides olulist verstaposti rahvusvahelises julgeolekus. See samm on vastus Venemaa agressioonile Ukrainas, mis on sügavalt muutnud Euroopa julgeolekupoliitilist maastikku.
Rootsi, nüüdsest NATO 32. liikmesriik, astus olulise sammu oma välis- ja julgeolekupoliitikas, jättes maha üle kahe
sajandi kestnud neutraalsuse. Peaminister Kristerssoni sõnul tähistab see liitumine “võitu vabadusele” ja “ajaloolist päeva”, milles Rootsi teeb “vaba, demokraatliku, suveräänse ja ühtse valiku” ühineda NATOga. Liitumine sai ülekaaluka toetuse Rootsi parlamendilt ja rahvalt, demonstreerides tugevat konsensust julgeolekupoliitika muutuste osas.
USA välisminister Blinken tõi esile, kuidas Venemaa president Vladimir Putini invasioon Ukrainasse on viinud paradoksaalselt NATO tugevnemiseni, kusjuures allianss on nüüd “suurem ja tugevam kui kunagi varem”. Blinken rõhutas ka, et Rootsi liitumine NATOga on selge näide Putini eesmärkide vastupidisest mõjust – tema soovitatud ohu ennetamine on viinud hoopis NATO laienemiseni.
Peaminister Kristersson tõi esile Rootsi valmidust panustada NATO missioonidesse, tuues liitu unikaalsed võimekused Arktikas ja Läänemere piirkonnas. Samuti kinnitas ta, et Rootsi järgib NATO eesmärki kulutada kaitsele vähemalt 2% SKP-st, näidates eeskuju kohustuste ja kaitsekoormuse jagamisel.
Kristersson rõhutas Rootsi toetust Ukrainale, mis võitleb mitte ainult oma, vaid ka Euroopa vabaduse eest, ja tõi esile, kuidas Venemaa jätkuv agressioon kujutab endast tõsist ohtu Euro-Atlandi julgeolekule. Ta märkis, et see oli oluline tegur Rootsi otsuses liituda NATOga – soov saada turvalisust ja samal ajal pakkuda turvalisust.
Ürituse olulisust rõhutati mõlema riigijuhi poolt, kes nägid Rootsi liitumist NATOga mitte lõpp-punktina, vaid uue algusena, mille eesmärk on tugevdada kollektiivset julgeolekut ja kaitsta demokraatlikke väärtusi.
Rootsi ja NATO liitumisprotsessi edukas lõpuleviimine tähistab uut peatükki transatlantilistes suhetes, tugevdades alliansi positsiooni rahvusvahelisel areenil ja demonstreerides ühtsust demokraatlike riikide vahel praeguses geopoliitilises kontekstis.
Allikas: BBC