Nagu Delfi teatab, kiitis Eesti peaminister Kaja Kallas hiljuti Ungari peaministri Viktor Orbáni tegevust Euroopa Liidu ülemkogu kohtumisel, märkides tema toetavat hoiakut Euroopa kaitsevõime tugevdamise küsimuses.
Euroopa Liidu ülemkogu viimasel kohtumisel tõstatas Eesti peaminister Kaja Kallas teravalt Euroopa kaitsevõime tugevdamise vajaduse, viidates eriti kiiretele meetmetele, mis on vajalikud nii Ukraina toetamiseks kui ka Eesti ja teiste liikmesriikide kaitsmiseks Venemaa eest. Erakordselt positiivse noodina tõi Kallas esile Ungari peaministri Viktor Orbáni toetava hoiaku, mis on märkimisväärne arvestades Orbáni tavapärast vastuolulist kuvandit.
Eesti peaministri sõnul on Euroopa Liit hetkel silmitsi oma eksistentsi suurima kriisiga, kuid liikumine õiges suunas toimub liiga aeglaselt. “Euroopa kaitsevõime tugevdamiseks vajalikud otsused oleks tulnud teha juba ammu,” märkis Kallas, viidates kaitseministeeriumi kantsler Kusti Salmi sõnadele, et Venemaa rünnaku oht on ebamugavalt suur.
Ülemkogu aruteludes jäi Kallas kindlaks vajadusele leida kiireid lahendusi, sealhulgas 100 miljardi euro leidmine, mis oleks hädavajalik Eesti ja teiste liikmesriikide kaitse tagamiseks. Ta kutsus üles avatult mõtlema ja otsima alternatiive, kui EL kaitsevõlakirjad ei leia üksmeelset toetust.
Eriti tõstis Kallas esile Viktor Orbáni positiivset rolli ülemkogul, kus Ungari peaminister toetas aktiivselt Euroopa kaitsevõime tugevdamise vajadust. “Ma pean tunnustama Viktor Orbáni, kes oli selles arutelus super,” sõnas Kallas, viidates Orbáni mõjusale sõnavõtule.
Samuti käsitles Kallas Euroopa Investeerimispanga (EIB) võimalikku rolli kaitseinvesteeringute finantseerimisel, rõhutades, et praegused rahastamisvõimalused tunduvad ebapiisavad. Ta kritiseeris liikmesriikide aeglast reageerimist kaitseküsimustes, hoiatades, et varade vabastamine ilma Venemaa poolt tekitatud kahjude hüvitamiseta ei ole vastuvõetav.
Kallas rõhutas ka vajadust julgustavate sõnumite järele Ukraina, Moldova ja Bosnia ja Hertsegoviina Euroopa Liitu lõimimise teemal, hoolimata poliitilistest hirmudest ja eelseisvatest eurovalimistest.
Lisaks tõi Kallas esile Iisraeli-Hamasi konflikti arutelu, kus jõuti lõpuks ühtse seisukohani, hoolimata erimeelsustest erinevate poolte tegevuse sõnastamisel.
Peaminister Kallas lõpetas oma esinemise rahvusvahelisele pressile kelmika märkusega Venemaa “valimiste” kohta, nimetades neid “ametissenimetamise erioperatsiooniks”. Ta rõhutas, et sellised “valimised” ei muuda Vladimir Putinit legitiimseks presidendiks.
Kallas kinnitas, et tema huumorimeel on isiklik ja et ta koostab oma naljad ise, lisades sellega värsket nooti tõsistele aruteludele Euroopa Liidu tuleviku üle.
Informatsioon selles uudiskokkuvõttes põhineb artiklil, mida lugesin Delfist.
Osale loosis