Venemaa tähtsaim opositsiooniliider viimase kümnendi jooksul, Aleksei Navalnõi, suri Arktika ringkonna vanglas, teatas vanglateenistus.
President Vladimir Putini kõige valjuhäälsemat kriitikut Navalnõid peeti kinni 19-aastase vangistuse ajal süüdistustel, mida laialdaselt peeti poliitiliselt motiveerituks.
Ta viidi eelmise aasta lõpus ühte Venemaa karmimasse vanglakolooniasse.
Jamaalo-Nenetsi piirkonna vanglateenistus teatas, et Navalnõi tundis end reedel jalutuskäigu järel halvasti. “Ta kaotas peaaegu kohe teadvuse,” öeldi avalduses, lisades, et koheselt kutsuti kohale erakorralise meditsiini meeskond, kes üritas teda elustada, kuid edutult.
“Erakorralised arstid kuulutasid vangi surnuks. Surma põhjust selgitatakse.”
47-aastane Navalnõi nähti viimati alles päev tagasi, tundudes hea tervise juures ja naeratades kohtuistungil video vahendusel.

Tema advokaat Leonid Solovjov ütles Venemaa meediale, et ta ei kommenteeri veel, kuigi Navalnõi lähedane abiline Leonid Volkov kirjutas X-s: “Venemaa võimud avaldavad ülestunnistuse, et nad tapsid Aleksei Navalnõi vanglas. Meil pole mingit võimalust seda kinnitada ega tõestada, et see pole tõsi.” Navalnõi surma teatamise hetkest peale avaldas rahvusvaheline kogukond austust Vladimir Putini suurimale kodumaisele vastasele.
Prantsusmaa ütles, et ta maksis oma eluga vastupanu eest Venemaa “survele”, samal ajal kui Norra välisminister ütles, et Venemaa võimudel lasub suur vastutus tema surma eest.
Härra Putini pressiesindaja Dmitri Peskov ütles ainult, et Navalnõi surm “anti presidendile teada”, kes viibis Chelyabinski linna visiidil.
Aleksei Navalnõi: Putini kõige valjuhäälsem kriitik
OTSE: Reaktsioon Navalnõi surmateatele vanglas
Enamik Venemaa presidendi kriitikutest on Venemaalt põgenenud, kuid Aleksei Navalnõi naasis jaanuaris 2021 pärast kuudepikkust meditsiinilist ravi. 2020. aasta augustis mürgitati teda Siberi reisi lõpus novitšoki närvimürgiga.
Tema meeskond suutis ta Saksamaale spetsialisti juurde ravile lennutada ja tema Moskvasse naasmisel võeti ta kohe vahi alla. Järgmise 37 kuu jooksul ei lahkuks ta enam kunagi vanglast.
Navalnõi, kes oli 47-aastane, oli kaua püüdnud Vladimir Putinile valimiskastis väljakutse esitada, kuid teda keelati kandideerimast 2018. aasta presidendivalimistel. Järgmisel kuul seisab Venemaa liider vastamisi ilma ühegi tähendusrikka opositsioonita.
Sõjavastane kandidaat Boris Nadeždin keelati kandidatuurist, kuna tema toetuseks esitatud tuhandetes allkirjades leiti väidetavaid ebakorrapärasusi.
Navalnõi, kelle opositsioon algas korruptsioonivastase kampaaniana, on viimane järjekorras prominentsetest Venemaa tegelastest, kes on Vladimir Putini valitsemise vastu seistes surma saanud.
Opositsiooniliider Boriss Nemtsov lasti maha Moskva sillal, mis asub Kremlist kiviviske kaugusel, 2015. aastal, ja Wagneri boss Jevgeni Prigožin hukkus 2023. aasta augustis selgitamata lennuõnnetuses nädalaid pärast seda, kui juhtis oma palgasõdureid relvastatud mässus. Kuid Navalnõi naeris korduvalt oma sõprade muret tema tervise pärast. Ta viidi detsembris Moskva idaosa vanglakolooniast ära ega olnud nädalaid nähtud, kuni ta ilmus taas Arktika linna Kharp vanglakolooniasse.
Navalnõi ütles, et teda viidi 20-päevasele reisile ümber Venemaa, öeldes kohtuistungil video vahendusel ajakirjanikele, et tema tingimused olid “palju paremad” kui eelmises vanglakoloonias Vladimiris.
Siiski karistati teda vanglates korduvalt üksikvangistusega. Tema pressiesindaja Kira Jarmõš ütles eelmisel kuul, et ta oli veetnud üle 280 päeva isolatsioonis.
Navalnõi ei oleks enne oma 70ndaid eluaastaid vanglast lahkunud, arvestades tema viimast ekstremismi süüdistust eelmisel augustil. See oli tema kolmas vanglakaristus ja toetajad süüdistasid Kremlit tema lõplikus vaigistamises.
Venemaa inimõiguste aktivist ja ajakirjanik Eva Merkatševa ütles reedel, et teda oli paigutatud üksikvangistusse vähemalt 27 korda, öeldes, et see “ei saanud mitte mängida rolli” tema surmas.
Sellistes äärmuslikes tingimustes teadsid arstid, et selline karistus oli inimkehale väga kahjulik, seega seaduse järgi ei tohtinud kellelegi määrata rohkem kui 15 päeva isolatsiooni.
Allikas: BBC