Välisminister Margus Tsahkna eelseisev visiit Indiasse on tekitanud küsimusi ja kahtlusi, eriti arvestades, et kaasnevate ettevõtete nimekiri on üllatavalt lühike ning üks neist on varasemalt olnud tihedalt seotud Tsahknaga endaga. Kas see reis peidab endas rohkemat kui lihtsalt diplomaatilist delegatsiooni?
Tsahkna visiidi eesmärk on osalemine Raisina Dialogue’i nimelisel seminaril, mis keskendub muuhulgas Ukraina-teemalistele aruteludele. Traditsiooniliselt kaasnevad ministritega sellistel välisreisidel äridelegatsioonid, mille eesmärk on avada uusi uksi ja luua kontakte välismaal. Kuid seekordne visiit on erandlik – huvi delegatsiooniga liitumise vastu on olnud minimaalne.
Erakordne on asjaolu, et kõigest kaks ettevõtet on registreerunud Tsahkna visiidile kaasa minema, üks neist on Semetron, ettevõte, millel on varasemad sidemed Tsahknaga. Tsahkna varasem seotus Semetroniga välihaiglate tootmise ja müügi alal tekitab küsimusi võimalike isiklike huvide kohta, mis võivad mõjutada visiidi eesmärke ja tulemusi.
Välisministeeriumi pressiesindaja Liisa Tootsi sõnul oli India visiidile registreerunud algul rohkem ettevõtteid, kuid mitmed neist pidid erinevatel põhjustel reisist loobuma. Väidetavalt on India turg Eesti ettevõtjate jaoks kauge ja keeruline, nõudes järjepidevat suhtlust ja head kontaktide võrgustikku kohapeal. Tootsi kinnitusel on India visiidi peamine eesmärk tugevdada kahepoolset koostööd ja leida uusi koostööpartnereid.
Siiski, Tsahkna varasem seotus ühega kaasas olevatest ettevõtetest seab küsimuse alla visiidi objektiivsuse ja selle, kas minister kasutab riiklikku delegatsiooni isiklike huvide edendamiseks. Sellised kahtlused võivad kahjustada nii välisministeeriumi kui ka Eesti valitsuse mainet laiemalt, rõhutades vajadust suurema läbipaistvuse ja selgete eetiliste piiride järele.
Jääb näha, kuidas Tsahkna visiit Indiasse kujuneb ja millised on selle konkreetsete tulemused. Kuid üks on selge – igasugune poliitiline tegevus, eriti välisdelegatsioonide puhul, peab olema läbipaistev ja vaba isiklikest huvikonfliktidest, et säilitada usaldus riiklike institutsioonide ja nende esindajate vastu.
Allikas: Õhtuleht