Vastavalt Venemaa aruannetele võttis Aleksei Navalnõi oma Siberi vanglakoloonias lühikese jalutuskäigu, ütles, et tunneb end halvasti, seejärel kukkus kokku ja ei tulnud enam teadvusele. Ta oli 47-aastane. Tema seisund halvenes kolme vanglas veedetud aasta jooksul, kus ta kaebas, et talle keelduti meditsiinilisest ravist ja ta veetis peaaegu 300 päeva üksikvangistuses. Enne oma vahistamist jaanuaris 2021 oli ta veetnud kuid taastumas närvimürgirünnakust. Ometi tundus ta olevat suhteliselt heas tujus ja tervislik seisundis kohtuvideo vahendusel päev enne oma surma.
Rahvusvaheline arvamus ja Venemaa aruanne
Rahvusvahelise arvamuse kaal ei näi sobivat Venemaa aruandega selle kohta, mis temaga IK-3-s, või “Polaarhundis” – ühes Venemaa põhjapoolseimas ja karmimas vanglas – juhtus. Navalnõilt küsiti tihti: “Kas sa kardad oma elu pärast?” Prantsusmaa välisminister Stéphane Séjourné ütles, et Navalnõi “maksis oma eluga” oma “vastupanu eest Venemaa rõhumisele”, lisades, et tema surm on meeldetuletus “Vladimir Putini režiimi reaalsusest”. Navalnõi ema Ljudmila ütles, et tema poeg oli “elus, terve ja õnnelik”, kui ta teda viimati 12. veebruaril nägi, Facebooki postituses, mida tsiteeris ajaleht Novaja Gazeta. Tema naine Julia ütles lihtsalt: “Me ei saa tõesti uskuda Putinisse ja tema valitsusse.”
Venemaa aruanded tema kokkuvarisemise kohta
Venemaa Interfaxi uudisteagentuur teatab, et arstid üritasid teda pool tundi elustada. Vanglaametnike sõnul olid arstid temaga kahe minuti jooksul ja kiirabi oli kättesaadav kuue minuti jooksul. Riiklikult juhitud RT võrk – paljudes Lääne riikides keelatud – tõstatas võimaluse, et teda võis tappa verehüüve. Dmitri Peskov, hr Putini pressiesindaja, ütles, et “arstid peavad seda kuidagi välja selgitama”. Seni ei ole toimunud lahkamist.
Varasemad mõrvakatsed
Olenemata sellest, kas teda tappis aeglane halvenemine, äkiline katastroof või üksikjuhtum, oli Navalnõi teadlik, et inimesed soovisid teda surnud näha. Detsembris 2020 süüdistas Navalnõi Venemaa julgeolekuagentuuri, FSB, agente enda mürgitamises.
Navalnõi tervise halvenemine vanglas
Kuud pärast Navalnõi vangistamist “ekstremismi” ja “korruptsiooni” süüdistuste alusel andsid tema liitlased ja advokaadid mitmeid hoiatusi, et tema seisund halveneb, et ta on raskelt haige või et tema asukoht on teadmata. Ta kaebas tugeva seljavalu, palaviku ja jalgade tuimuse üle. Ta rääkis unepuudusest tänu valvurite tunniajalistele “kontrollidele”, kes sätendasid tema silmadesse taskulampidega, ja ta polnud ikka veel üle saanud närvimürgirünnaku rasketest mõjudest.
Kahtlane saatus Putinile vastu seisjatele
Navalnõi aktivismiajalugu märgistaks teda peamise ohuna Putini võimule. Rohkem kui kümnendi vältel paljastas ta režiimi korruptsiooni ning tema videojuurdlused said internetis sadu miljoneid vaatamisi. Siis 2021. aastal tootis tema kampaaniameeskond viirusevideo, mille eesmärk oli paljastada 1 miljardi dollari suurune palee Putini jaoks Musta mere ääres, mida rahastati “ajaloo suurima altkäemaksuga”. Navalnõi ütles, et see on tõend Vladimir Putini “feodaalsest” režiimist, patroonlusest ja Venemaa rahva vargusest. Video on kolme aasta jooksul vaadatud peaaegu 130 miljonit korda. Hr Navalnõi oli juba vahi all, kui video avaldati. Ja nüüd on ta surnud. Ta saab viimaseks nimeks pikas nimekirjas inimestest, kes on kannatanud “järsku Venemaa surma sündroomi”, nagu mõned kommentaatorid on seda nimetanud.
Ta kaebas tugeva seljavalu, palaviku ja jalgade tuimuse üle. Ta rääkis unepuudusest, mille põhjustasid valvurite tunniajalised ‘kontrollid’, kus nad sätendasid talle silma taskulampidega, ning ta polnud ikka veel üle saanud närvimürgirünnaku rasketest mõjudest.
Putini Vastaste Saatuslik Saatus
Navalnõi ajalugu aktivismina märgistab teda kui peamist ohtu Putini võimule. Rohkem kui kümnendi jooksul paljastas ta režiimi korruptsiooni ja tema videojuurdlused kogusid internetis sadu miljoneid vaatamisi. 2021. aastal tootis tema kampaaniameeskond viirusevideot, mille eesmärk oli paljastada Putini jaoks Musta mere ääres ehitatud 1 miljardi dollari suurune palee, mida rahastati “ajaloo suurima altkäemaksuga”. Navalnõi väitis, et see on tõend Vladimir Putini “feodaalsest” režiimist, mis põhineb patroonlusel ja Venemaa rahva vargusel. Video on kolme aasta jooksul kogunud peaaegu 130 miljonit vaatamist. Hr Navalnõi oli juba vahi all, kui video avaldati. Ja nüüd on ta surnud.
Ta saab viimaseks nimeks pikas nimekirjas inimestest, kes on kannatanud “järsku Venemaa surma sündroomi”, nagu mõned kommentaatorid on seda nimetanud. See hõlmab mitte ainult väljapaistvaid Putini kriitikuid, vaid ka liitlasi, kes on muutunud ohtudeks – nagu palgasõdurite juht Jevgeni Prigožin – ja neid, kes on lihtsalt Kremlit solvanud.
Nende hulka kuulub Pavel Antov, 65, “vorstitükk” ja Putini Ühtse Venemaa partei liige, kes langes 2022. aastal Indias hotelli aknast surma, varsti pärast seda, kui oli eitanud, et oli WhatsAppi sõnumi allikas, mis kritiseeris sõda Ukrainas. Sama reisi sõber Vladimir Budanov suri samuti oma hotellis. Kuude eest septembris langes Venemaa naftahiidu Lukoili juhtiv Ravil Maganov väidetavalt Moskvas haigla aknast. Temagi oli sõda Ukrainas kritiseerinud. Vaid kolm aastat varem oli Venemaa president talle andnud elutööpreemia. Boriss Nemtsov, karismaatiline opositsioonijuht, kes oli 1990ndatel olnud asepeaminister, lasti 2015. aastal Kremlist paistva koha peal selga neli korda.
Anna Politkovskaja, ajakirjanik, kes kirjutas raamatuid Venemaa politseiriigist Vladimir Putini all, mõrvati 2006. aastal lepingulistest tapjatest. Nad said makse, vastavalt kohtuprotsessi kohtuniku sõnadele, “tundmatult isikult”. Üks tema mõrvaritest hiljem võitles Ukrainas ja on nüüd armuandeks saanud. Aleksandr Litvinenko, endine KGB agent ja Putini kriitik, suri Londonis 2006. aastal, kolm nädalat pärast seda, kui ta jõi tassi teed, mis oli maitsestatud surmava radioaktiivse elemendiga, poloonium-210. Briti uurimine leidis, et Litvinenkot mürgitasid FSB agendid Andrei Lugovoi ja Dmitri Kovtun, kes tegutsesid korralduste alusel, mis olid “tõenäoliselt” heaks kiidetud Putini poolt. Kreml kas ei kommenteeri neid surmajuhtumeid või eitab igasugust seotust.
Jake Sullivan, USA riikliku julgeoleku nõunik, kirjeldas reedel Navalnõi surma kui “kohutavat tragöödiat” ja viimast näidet “Venemaa valitsuse pikast ja kurvast ajaloost oma vastastele kahju tekitamisest”. “See tõstatab tõelisi ja ilmseid küsimusi selle kohta, mis siin juhtus.” Tema surm, mis iganes oli põhjus, toimus ajal, mil Navalnõi oli riigi hoole all vang. Ja see võtab neilt, kes vastanduvad Vladimir Putini valitsemisele, rahvusvaheliselt tunnustatud alternatiivi ning seisab ehk suurima hoiatusena neile, kes sooviksid Kremliga vastuollu minna.
Allikas: BBC