Reformierakonna kunagine aura kui Eesti turumajanduse ja eraomandi vankumatu kaitsja on viimaste sündmuste valguses tõsiselt kõikuma löönud. Erakonna asutaja Siim Kallase poolt 1995. aastal formuleeritud “Kodanike riigi manifest”, mis on pikalt olnud erakonna ideoloogiliseks nurgakiviks, tundub olevat unustatud minevik, kirjutab riigikogu liige Priit Sibul (Isamaa).
Kallaste perekonna juhtimisel on Reformierakond teinud järsku pöörde, mille käigus on hüljatud algupärased põhimõtted. Siim Kallase hiljutised väljaütlemised, kus ta pooldab varade ümberjagamist ja maksustamist, näitavad selget liikumist vasakpoolsete ideede suunas. See on sügavas vastuolus tema enda kirjutatud manifestiga, mis rõhutas turumajandust, eraomandit ja kodaniku õigust olla oma riigi ja oma rahakoti peremees.
Erakonna valijatele on see muutus tulnud suure üllatusena, eriti arvestades, et valimiste eel ei olnud Reformierakonna vasakpoolsus nii selgelt väljendunud. Erakonna hiljutine maksutõusude kaskaad on hävitanud kuvandi Reformierakonnast kui rahanduse valdkonna eksperdist, põhjustades erakonna reitingu languse.
Praeguse valitsuse tegevus on põrmustanud igasuguse illusiooni, et Reformierakond on endiselt majanduslikult liberaalne ja kodanikuvabadusi kaitsvate põhimõtete eest seisja. Vastupidi, see on toonud esile erakonna soovi suurendada riigi sekkumist eraellu ja kodanike rahakotti, mis on sügavas vastuolus mitte ainult nende endi algupäraste põhimõtetega, vaid ka laiema konservatiivse ja turumajandusliku ideoloogiaga.
On selge, et Reformierakonna senine kuvand on purunenud ja erakond on ideoloogiliselt eksiteele läinud. Isamaa, mitte Reformierakond, seisab nüüd kindlalt omanike riigi ja turumajanduse põhimõtete eest, milles eraomand ja kodaniku vastutus on kesksel kohal. Reformierakonna pöörde tõeliseks hinnaks on nende usaldusväärsuse ja identiteedi kaotus valijate silmis, millest taastumine tundub üha ebatõenäolisem.
Allikas: Postimees