Kaja Kallase avalik kiri Andrus Ansipile, milles palutakse tal Euroopa Parlamendi valimistel mitte kandideerida, on põhjustanud palju kõneainet ja toob esile sügavad lõhed Reformierakonna sees. Peaminister Kallas esitab oma kirjas mitmeid tõsiseid süüdistusi Ansipi aadressil, süüdistades teda erakonna, selle juhtide ja Eesti riigi maine kahjustamises.
Kallase sõnul on Andrus Ansip kasutanud oma positsiooni Euroopa Parlamendis mitte Eesti huvide kaitsmiseks, vaid isiklikuks poliitiliseks võitluseks, mis on viinud sisepoliitiliste arveteklaarimisteni Euroopa tasandil. Ta heidab Ansipile ette ka seda, et viimane pole toetanud erakonda rahaliselt väljaspool oma kampaaniat, isegi mitte ajal, mil erakonnal oli majanduslikult keeruline periood.
Kallas viitab oma kirjas ka Ansipi avalikele väljaütlemistele, mis on olnud kriitilised mitte ainult tema enda, vaid ka teiste peaministrite ja erakonna juhtide suunal. Ta märgib, et Ansipi käitumine on süstemaatiline ja kahjustab erakonna ühtsust ning mainet.
Kaja Kallase kiri
Hea Andrus,
Olen selle kirja ammu kirjutanud ja siiani kahelnud, kas seda kirja saata. Aga kuna täna algab kandidaatide esitamine Euroopa Parlamendi valimisteks, siis ikkagi saadan. Ma loodan, et sa ei tule küsima erakonna toetust kandideerimiseks Euroopa Parlamendi valimistel. Muidugi on meil demokraatlik erakond ja ma ei saa sind takistada kandideerimast, kuid esitan siiski oma põhjendused, miks sa ei peaks kandideerima.
1) Euroopa Parlamenti peaksid kandideerima ja saama valitud inimesed, kes päriselt tahavad ka Eesti huve Euroopa Parlamendis kaitsta ja selle nimel Euroopas tööd teevad. Me ei tea midagi sinu tööst Euroopa parlamendis, sest sa oled kasutanud oma positsiooni EP-s ainult selleks, et sisepoliitikas sõna võtta ja valitsusele ja oma erakonnale sisse sõita.
2) Oled kasutanud Euroopa Parlamendi positsiooni ka väljaspool Eestit Eesti mustamiseks. Kuulen oma endistelt kolleegidelt Euroopa Parlamendis, kuidas süstemaatiliselt Eestit alla tõmbad. Miks sa seda teed? Saan aru, et mina sulle ei meeldi, aga väljaspool Eestit võiksime ikkagi kõik olla Eesti eest väljas.
3) Erakonna põhikirja § 10 lg 4 kohaselt on erakonnaliige kohustatud mitte kahjustama erakonna mainet ja aitama kaasa erakonna maine tõusule. Sa oled käitunud täpselt vastupidi. Ja see on olnud süstemaatiline. Alates sellest, kuidas sa kritiseerisid Taavit, Hannot, mind, aga ka valitsuse tegevust koroonakriisis. Või kui me 2021.aastal valitsuse moodustades saime päranduseks suure miinusega eelarve üritasime seda seisu parandada kõigile 4% kokkuhoiuülesannet andes ründasid sa Keitu, rääkimata erakonna, rahandusministri, valitsuse ja minu ründamisest nüüd. Võib ju öelda, et see kriitika on õigustatud, aga minu jaoks küsimus jääb, miks sa erakonnasiseselt oled vait? Hea näide on 30. septembri volikogu Tartus. Sa oled kohal, sa ei küsi ühtegi küsimust, sa ei esita ühtegi kommentaari. Räägid minuga kohvipausil mitte ühtegi kriitilist nooti esitades, ometi paar nädalat hiljem lähed sa meediasse minuga seotud skandaali üles kaevama ja valitsust ründama. Kui sa tahaksid anda tagasisidet või saada informatsiooni, siis sa teeksid seda otse, aga kuna sa tahad teha kahju erakonnale, valitsusele ja mulle, teed sa seda ajakirjanduse vahendusel. Kui erakonnal läheb hästi, oled sa tasa ja ootad oma võimalust. Kui erakonnal on raske, oled sa üks esimesi, kes tuleb avalikult jalaga lööma.
4) Sa ei ole erakonda toetanud mitte ühegi euroga väljaspool oma kampaaniat. Ka mitte siis, kui erakonnal oli rahaliselt erakordselt keeruline. Samuti pole sa erakonda toetanud mitte ühelgi kohalikul või Riigikogu valimistel kandideerides, kui sinu toest oleks abi olnud. Sa tuled välja alati siis, kui sul endal on erakonnalt midagi vaja.
5) Võib ju öelda, et viga on minus, aga nii nagu sa pole piisavalt kõlbulikuks pidanud mitte ühtegi peaministrit või erakonna juhti, kes on tulnud peale sind, võib kindel olla, et peale mind tuleb uus juht, keda sa ka ei aktsepteeri ja kasutad endiselt oma Euroopa parlamendi positsiooni ainult järgmise juhi avalikuks kritiseerimiseks, mitte selleks, milleks sind valitud on.
6) Tulevatele Euroopa Parlamendi valimistele lähevad kõik erakonnad Reformierakonna, valitsuse ja Kaja Kallase vastase kampaaniaga. Arvestades, et see on ka sinu platvorm, siis miks peaks seda tegema Reformierakonna nime all?
Neil põhjustel palun sul tõesti mitte kandideerida Euroopa Parlamendi valimistel. Erakonda, valitsust ja mind kritiseerida saad sa ka kodus olles. Ajakirjanikud saavad endiselt kindlad olla, et Andrus Ansipile mikrofoni nina alla pannes saab mõne mürgise kommentaari minu, valitsuse või erakonna suunal. Las Euroopa Parlamenti kandideerivad need, kes on valmis kaitsma Eesti huvisid ja ka sisuliselt on valmis tegema Euroopa Parlamendi liikme tööd.
Kõike head soovides
Kaja
Ühtlasi osutab Kallas tulevastele Euroopa Parlamendi valimistele, märkides, et kõik erakonnad, kaasa arvatud Reformierakond, seisavad silmitsi väljakutsega, kus kampaaniad võivad minna vastuollu erakonna ja valitsuse praeguse juhtimisega. Ta küsib retooriliselt, miks peaks Ansip kandideerima Reformierakonna nime all, kui tema platvorm on sisuliselt vastuolus erakonna ja valitsuse praeguse kursiga.
Kallase kirjas väljendatud palve, et Ansip Euroopa Parlamendi valimistel mitte kandideerida, on märk sügavatest erimeelsustest ja sisepingetest Reformierakonnas. See toob esile dilemma, milles erakond peab leidma tasakaalu erinevate poliitiliste ambitsioonide ja erakonna ühtsuse vahel. Kallase kiri ei ole mitte ainult palve, vaid ka avalikult sõnastatud kriitika, mis näitab, et erakonna sees on tekkinud selged eriarvamused selle suuna ja juhtimisstiili osas.
Allikas: Eesti Päevaleht
1 kommentaar
Ämblikud purgis !