Euroopa Komisjoni 2024. aasta talvise majandusprognoosi kohaselt on Eesti majanduskasvu väljavaade märkimisväärselt halvenenud, prognoosides sisemajanduse koguprodukti (SKP) kasvuks nüüd vaid 0,6 protsenti, võrreldes varasema 1,9 protsendiga. See näitab, et Eesti majandus ei ole 2024. aasta alguseks veel kosumise märke näidanud. Viimastel kuudel on ettevõtjate kindlustunne pigem vähenenud, kuigi tööstus- ja ehitussektoris on toimunud väike paranemine. Jaekaubanduse sektoris on kindlustunne aga halvenenud. Tarbijad ootavad oma finantsolukorra halvenemist, mida põhjustavad maksutõusud, kõrge inflatsioon ja intressimäärad, mistõttu jääb nõudlus aasta esimesel poolel tagasihoidlikuks.
Eesti majanduskasvu võrdluses Läti ja Leeduga, kelle majanduskasvuks prognoositakse vastavalt 1,7% ja 2,1%, paistab Eesti olevat Balti riikide seas kõige kehvemas olukorras. See asetab Eesti keerulisse majanduslikku olukorda, arvestades naaberriikidega võrdluses kõige aeglasemat kasvu.
2025 aasta majanduskasvu osas on komisjon optimistlikum, prognoosides kasvuks 3,2 protsenti, mis peaks olema tingitud parematest tingimustest välisturgudel, soodsamatest rahastamistingimustest ja tarbimise kasvust. Eeldatavasti aitab alanev inflatsioon koos palgatõusuga taastada ostujõudu.
Komisjoni prognoos kogu ELi majanduskasvu kohta näitab samuti, et 2024. aastal on majanduskasv oodatust madalam, mis peegeldab majanduslikku ebakindlust ja väljakutseid. Inflatsioon peaks siiski kiiremini aeglustuma kui varem prognoositud, kuid on olemas olulised riskid, mis võivad prognoose mõjutada, sealhulgas geopoliitilised pinged ja kliimariskid.
Edasised geopoliitilised pinged ja kaubandushäired võivad samuti majanduskasvu ja inflatsiooni väljavaadet mõjutada, tuues kaasa täiendavaid tarneraskusi ja tootmise pärssimist.
Kokkuvõttes seisab Eesti majandus silmitsi mitmete väljakutsetega, nii sisemiste kui ka väliste, mis mõjutavad lühiajalist majanduskasvu väljavaadet. Positiivse poole pealt võib aga öelda, et pikemas perspektiivis on majanduskasvu taastumisele lootust, eeldades, et ületatakse jooksvad väljakutsed ja ebakindlus.
Allikas: Postimees