Eskaleerumine Lähis-Idas: USA rünnakud Jeemenis tekitavad piirkondliku konflikti
Hiljutised USA juhitud raketi rünnakud Jeemenis, suunatuna Iraani toetatud Houthi mässulistele, on märkimisväärne eskaleerumine Lähis-Idas, tekitades muret laiema piirkondliku konflikti võimalikkuse pärast. See strateegiline muutus Washingtoni poolt, nagu The New York Times teatab, tähistab lahkumist eelnevast diplomaatilisest lähenemisest ning annab märku uuest etapist piirkonna keerulistel geopoliitilistel radadel.
Raketi rünnakud olid vastus Houthi mässuliste rünnakutele rahvusvahelistele laevadele Punases meres. Need rünnakud on häirinud kaubavedu, põhjustades teetranspordi ümbersuunamisi ja suurendades muret tarneahela häirete ja inflatsiooni üle. USA tegevus on suunatud ühe maailma olulisima kaubandusteega kaitsmisele ning takistamaks edasist agressiooni Houthi mässuliste poolt.
Reaktsioonid USA sõjalisele sekkumisele on olnud erinevad. Saudi Araabia on kutsunud üles pidama tagasi ning rõhutanud Punase mere piirkonna turvalisuse tähtsust. Hollandi peaminister Mark Rutte on toetanud rünnakuid, rõhutades enesekaitse õigust ja vaba läbipääsu tähtsust. USA-s on arvamused sekkumise osas lõhestunud, kus mõned näevad rünnakuid vajaliku meetmena rahvuslike huvide kaitsmiseks, samal ajal kui teised kritiseerivad kongressi heakskiidu puudumist, mis on USA konstitutsiooni järgi sõjalise sekkumiseks vajalik.
Bideni administratsioon, kes eemaldas Houthi mässulised “välisriikide terroristlike organisatsioonide” nimekirjast 2021. aastal, seisab nüüd dilemma ees. Hiljutised sündmused on sundinud president Bidenit uuesti kaaluma seda määratlust, kuna Houthi mässulised on lubanud tugevat vasturünnakut USA rünnakutele. Nende kampaania, väidavad nad, on osa nende toetusest Palestiinale, kes on Iisraeli vägede poolt piiramisel Gazas.
See olukord tõstab esile Lähis-Ida geopoliitika keeruka ja volatiilse olemuse. USA rünnakud Jeemenis, esimesed alates 2016. aastast, ja esimene sõjaline sekkumine vastusena rünnakutele kaubalaevadele alates Iisraeli sõjast Gazas 2023. aastal, on tõstatanud laiema piirkondliku konflikti varju. Houthi mässuliste liitumine Iraaniga ja nende jätkuvad rünnakud Punases meres loovad ebakindla stsenaariumi, millel võivad olla tagajärjed rahvusvahelisele julgeolekule ja ülemaailmsele majandusele. Kui olukord areneb, jääb rahvusvaheline kogukond valvsaks, mures eskaleerumise riski ja võimaluse pärast haarata konflikti rohkem riike. Sündmused Jeemenis ja Punases meres on selgeks meeldetuletuseks Lähis-Ida habrastest võimusuhteist ning pidevatest väljakutsetest rahu ja stabiilsuse säilitamisel selles strateegiliselt olulises piirkonnas.
Allikas: Planet Pulsar