Kolmapäevases Riigikogu infotunnis ei jäänud peaminister Kaja Kallas puudutamata teravate küsimuste ees, mille esitas Helle-Moonika Helme. Infotunnis kõlasid kriitilised märkused nii investeeringute vähenemise, sõjahüsteeria kui ka demograafilise olukorra kohta.
Helle-Moonika Helme alustas küsimustikku investeeringutega seoses, tuues välja murettekitavad numbrid: “Eelmise aasta esimese üheksa kuuga vähenesid investeeringud Eestisse 5,6%, aga samal ajal kasvasid investeeringud Lätti 6,5% ja Leedus tervelt 10%. Kas te äkki oskate öelda, mis võiks olla selle põhjuseks? Üks põhjus võib olla see, et te olete siin väga-väga kõvahäälselt rääkinud igal pool maailmas, et Eestis läheb kohe-kohe sõjaks? Kas tunnistate, et see sõjahüsteeria, mida te pidevalt õhutate, on üks väga oluline põhjus, miks Eestisse keegi enam investeerida ei taha?”
Peaminister vastas küsimusele, kuid Helle-Moonika Helme ei jätnud asja sinnapaika. Ta täpsustas: “Te ütlete, et ettevõtjatele olete teinud väga heldeid energiatoetusi. Tegelikult ettevõtjatele ju toetusi ei olnud ja ettevõtjad seda küll ei kinnita. See muuseas on üks põhjus, miks meil ettevõtteid praegu järjest ja järjest kinni pannakse.”
Edasi suunas Helle-Moonika Helme tähelepanu peaministri poolt välismeedias välja öeldud sõjahüsteeriale: “Kui Eesti Vabariigi peaminister ikkagi tuleb välismeedias välja jutuga, kuidas meil siin võib kohe varsti madinaks minna, siis ei ole imestada, et tõepoolest keegi üldse tahab siia riiki tulla, kus riigi peaminister, kes peaks riiki reklaamima, reklaamib seda kui tulevast nii-öelda sõja lahinguvälja ja sõjakollet.”
Lõpuks puudutas Helle-Moonika Helme demograafilist olukorda ja tõi välja Reformierakonna vastuolulised seisukohad: “Demograafiast rääkides: 2019. aasta Reformierakonna reklaamklipis, kus te ise nii kenasti ja armsasti noorte emadega vestlesite, ütlesite, et me näeme, kuidas tänu Reformierakonna sisse seatud vanemahüvitisele hakkas Eestis rohkem lapsi sündima. Aga nüüd peretoetusi ära kaotades te rääkisite, et ega naine mingi sünnitusmasin pole, et paned raha sisse ja laps vupsab välja. Kuidas selline meelemuutus on tulnud paari aastaga teie perepoliitikates?”
Allikas: Facebook postitus