Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Martin Helme pöördus kõikide parlamendiparteide fraktsioonijuhtide poole, välja arvatud Reformierakond, et teha ettepanek alustada konsultatsioone peaminister Kaja Kallasele umbusalduse avaldamiseks. Helme kirjas tuuakse välja süvenev kriis õpetajate töötingimuste osas ning rõhutatakse, et olukord on viinud poliitilise eraldusjoone mitte ainult koalitsiooni ja opositsiooni, vaid ka koalitsiooni sees.
Helme märgib, et enamik parlamendierakondi ja ühiskond tervikuna seisavad selgelt õpetajate töötingimuste parandamise poolel. Samas süüdistatakse peaminister Kajat ja tema parteid suutmatuses või tahtmatuses olukorda lahendada ning ühiskondlike pingeid maandada.
Sellises kontekstis seab Helme küsimuse alla poliitilise tegevuse efektiivsuse, küsides, kas pelgalt soovide deklareerimine ja poliitiliste positsioonide markeerimine on piisav, eriti olukorras, kus riigieelarve, mille vastuvõtmist toetasid ka mõned opositsioonierakonnad, on juba paika pandud ning selle sees on fikseeritud ka täna kehtivad palgatasemed.
Isamaa esimees Urmas Reinsalu ühines umbusalduse algatamise toetamisega, rõhutades, et praegune valitsuse juhtimiskriis mõjutab juba kogu ühiskonna toimimist ning loodab, et umbusalduse ettevalmistamine sunnib peaministrit lahendust leidma.
Sotsiaaldemokraatide ja Eesti 200 juhid väljendasid vastupidist seisukohta, kinnitades, et nad ei oota valitsuskoalitsiooni lagunemist, ja rõhutades, et haridusküsimused, ehkki olulised, ei ohusta valitsusliidu koostööd.
Martin Helme kiri riigikogu kõigi fraktsioonide juhtidele peale Reformikate.
Lugupeetud kolleegid!
Opositsioonierakondadel on olnud arvukaid etteheiteid nii koalitsioonile kui valitsusjuhile alates tänase valitsuse moodustamisest. Toimunud on ka üks katse umbusaldada valitsust ning riigikogus on eelnõude usaldusega sidumise kaudu valitsuse usaldust testitud pretsedenditu arv kordi.
Käimasoleva õpetajate töötüli taustal on olukord aga muutunud. Poliitiline eraldusjoon ei jookse enam selgelt kaolitsiooni ja opositsiooni vahelt vaid ka koalitsiooni sees. Tänaseks on kujunenud olukord, kus nii ühiskond laiemalt kui valdav enamus parlamendierakondi on selgelt õpetajate töötingimuste parandamise taga, samas peaminister ja peaministri partei ei suuda või ei taha olukorda lahendada ning ühiskondlikke pingeid maandada.
Sellises olukorras peavad kõik endalt küsima, kas lihtsalt soovide deklareerimine ning poliitiliste positsioonide markeerimine on piisav. Sotsiaaldemokraadid ning Eesti200 on valitsuserakonnad, kellel erinevalt opositsioonist on jõuõlg otsuste forsseerimiseks. Erakonnad, mis kuu aja eest toetasid usaldusega seotud riigieelarvet, milles on fikseeritud tänased palgatasemed, ei saa usutavalt nõuda lisaraha, kui nad ei ole valmis avama riigieelarvet ning selle saavutamiseks valmis tänase valitsuse ja valitsusjuhi töö lõpetama.
Seoses sellega teen ettepaneku alustada riigikogu kõigi õpetajaid toetavate fraktsioonide vahel konsultatsioone peaministrile umbusalduse avaldamiseks suutmatuse ja tahtmatuse pärast leida lahendus viimaste aastakümnete kõige tõsisema ühiskondliku töötüli ja hariduskriisi lahendamiseks.
Martin Helme
EKRE esimees
Urmas Reinsalu oma Facebook seinal
Eile ei jõudnud valitsus järjekordselt mingile otsusele, et teha õpetajatega kompromiss.
Koalitsiooniparteide seisukohad on erinevad ja peaminister takistab otsuste langetamist.
Õpetajad jätkavad streiki.
Väiksemad koalitsiooniparteid on võimetud oma seisukohtade eest seisma.
Sellises olukorras on asjakohane algatada Riigikogus umbusaldusavaldus peaministrile.
Oleme kõigi opositsioonierakondade vahel selle üle konsulteerinud.
Isamaa tegi selle ettepaneku juba aasta lõpul, nüüdseks takistab valitsuse juhtimiskriis juba kogu ühiskonna toimimist.
Loodan, et see käik annab julgust ka väiksematel koalitsioonipartneritel seista lahenduse leidmise eest, et järgmisel nädalal saaksid lapsed kooli minna.
Kui umbusalduse ettevalmistamine ja hirm, et sellega võivad ühineda väiksemad koalitsioonipartnerid survestab peaministrit
lahendust leidma, on see iseenesest positiivne tulemus.
Praegune vastasseis ja selle jätkamine ei vasta kuidagi Eesti ühiskonna huvidele, vaid mõjub lihtsalt kiusuna.
Aeg on see segadus lõpetada moel või teisel.
Keskerakond toetab Kaja Kallase umbusaldamist: Valitsus on kriiside lahendamisel ebaõnnestunud
Keskerakonna aseesimees Lauri Laats teatas, et Keskerakond toetab peaminister Kaja Kallase umbusaldamist, kuna valitsus ei ole suutnud lahendada ühtegi kriisi ja on koguni neid ise juurde tekitanud. Laats väljendas muret Eesti riigi käekäigu pärast, väites, et valitsus on valeliku poliitika tulemusel tekitanud olukorra, kus kriisid süvenevad.
Laats tõi näiteks käimasoleva õpetajate streigi, mille ta nimetas valitsuse poliitika valeliku tulemuseks. Ta süüdistas Reformierakonda maksutõusude kehtestamises ja valimislubaduste mittetäitmisel, eriti keskmise vanaduspensioni tõstmisel. Samuti kritiseeris ta lubadust tõsta õpetajate palk 120 protsendini Eesti keskmisest, mille täitmisega on valitsus raskustes.
Laats kutsub opositsiooni üles ühinema ja koondama jõud õpetajate toetuseks ning rõhutas, et küsimus puudutab Eesti riigi tulevikku. Ta ootab toetust ka Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga liitunud saadikutelt, kes on varem kritiseerinud Kaja Kallase tegevust.
Lauri Laatsi sõnul on hariduskriis palju laiaulatuslikum kui vaid palgatõusuprobleem. Ta viitas Riigikontrolli ülevaatele, mis näitab, et haridusministeerium ei suuda täita oma eesmärke õpetajate järelkasvu osas, ja tõi esile, et õpetajate nappus halvendab üldhariduse taset. Tema arvates ei ole valitsus nende probleemide lahendamiseks vajalikke samme astunud.
Laats loetles mitmeid murekohti, sealhulgas majanduslangus, halvendavad seaduseelnõud ja õpetajate streik, mille kõrval ei suutnud tema hinnangul Kaja Kallas ennetada ega lõpetada. Ta lisas, et valitsusjuhi idavedude skandaal on kahjustanud Eesti riigi mainet.
1 kommentaar
Päris mõttetu artikkel. Lisandväärtus on null ja see jauramine on mõttetu.