Tänases “Esimese stuudio” saates toimus elav arutelu parlamendierakondade poliitikute vahel, kes keskendusid õpetajate palgatõusuks lisaraha leidmisele ja Eesti majandusolukorra parandamisele.
Sotsiaaldemokraatliku Erakonna liige ja terviseminister Riina Sikkut kinnitas, et õpetajatele lubatud täiendav 5,5 miljonit eurot leitakse ministeeriumite majandamis- ja tegevuskuludest. Eesti 200 liige Marek Reinaas selgitas, et haridusminister Kristina Kallase ettepanek õpetajatele lisaraha leidmiseks on kui õppetund nulleelarvest, kus tuleb lõpetada vähem olulised tegevused ja leida sealt kokkuhoid.
Reformierakonna liige Annely Akkermann rõhutas, et raha ei otsita ega leita ministeeriumitest, vaid otsustatakse, mis jäetakse tegemata. Isamaa esimees Urmas Reinsalu kirjeldas valitsuse tegevust juhtimispankrotina, viidates, et õpetajate palgatõusu küsimuses on valitsus käpardlikult toiminud.
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Martin Helme pidas leitud 5,5 miljonit eurot naeruväärseks summaks, rõhutades, et see ei lahenda põhiprobleeme. Keskerakonna fraktsiooni liige Andrei Korobeinik leidis, et õpetajad ei ole saadud lahendusega rahul ning et valitsusel kulus liiga kaua aega selle raha leidmiseks.
Sikkut tunnustas, et oleks olnud parem õpetajate streik ära hoida, ja nõustus, et 5,5 miljonit eurot lisaraha ei lahenda õpetajate probleeme, vaid tarvis on haridusreforme. Reinaas nentis, et õpetajate streikimise eesmärk oli pikemaajaline lahendus haridussüsteemile, mitte lühiajalised rahasüstid.
Saatekülalised arutlesid ka riigieelarve parandamise võimaluste üle. Opositsiooni hinnangul tuleb riigieelarve toetamiseks leida kokkuhoiukohti valitsemiskuludes, samas kui Sikkut hoiatas, et see võib majanduslangust süvendada.
Korobeinik ja Helme pakkusid välja pangamaksu kui potentsiaalse rahaallika, samas kui Sikkut märkis, et sellised ettepanekud on ühekordsed ja ei lahenda pikaajalist riigi tulude tõstmise vajadust.
Kokkuvõttes jäi mulje, et valitsusel on ees keerulised väljakutsed nii haridussektori rahastamisel kui ka laiemalt majanduse stabiliseerimisel. Arutelu käigus tõstatati mitmeid küsimusi ja pakuti välja erinevaid lahendusi, kuid ühtset nägemust ei saavutatud.
Allikas: ERR