ERR-i tellitud Kantar Emori uuringu tulemuste kohaselt on erakondade reitingud Eestis jaanuarikuus taas muutunud. Isamaa jätkab kõige populaarsema erakonnana, kuigi nende toetus on detsembriga võrreldes langenud. Samal ajal on Reformierakonna toetus tõusnud, Eesti 200-l langes toetus alla valimiskünnise ja sotsiaaldemokraadid teevad märkimisväärse tõusu.
Isamaa toetus oli jaanuaris 22%, mis on langus novembri-detsembri 25%-lt. See teeb neist jätkuvalt kõige populaarsema partei. Reformierakond suutis pikaaegse toetuse languse pöörata ja nende toetus tõusis detsembris 15%-lt jaanuaris 19%-le, tuues nad tagasi teisele kohale. Kolmandal-neljandal kohal jagunevad võrdselt EKRE ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond, mõlemal on 17% toetust.
EKRE toetus oli veidi langenud novembrikuu 21%-lt, samas kui sotsiaaldemokraatide toetus tegi olulise tõusu. Sotsiaaldemokraatide populaarsus kasvas eriti kahe noorema vanuserühma seas, kus Isamaa oli enne edu saavutanud.
Keskerakond asus viiendal kohal 14% toetusega. Nende toetus muukeelsete valijate seas püsis endiselt kõrge, ligikaudu 51%. Eestlaste seas oli toetus aga vaid 4%. Valitsuskoalitsiooni nõrgima reitinguga Eesti 200 toetus langes jaanuaris veelgi, jäädes alla valimiskünnisele ehk 4%.
Uuringuekspert Aivar Voog märkis, et erakondade reitingud muutuvad taas ebastabiilsemaks. Valitsuskoalitsiooni sisetüli õpetajate palkade üle on toonud valitsuskoalitsiooni paremasse valgusesse, samas kui opositsioon on jäänud varju. Valitsuskoalitsiooni toetus kasvas detsembrist jaanuarini 33%-lt 40%-le.
Valitsuskoalitsiooni liikmete toetus on kasvanud, kuid suur osa vastajaid ei oska enda eelistust välja tuua. Eesti 200 ja Parempoolsete toetus oli jaanuaris 3%, roheliste toetus 2% ja Vasakpartei toetus alla 1%.
Erinevate vastajarühmade seas oli Isamaa kõige populaarsem eestlaste seas (27%), samas kui Keskerakond säilitas tugeva toetuse muukeelsete valijate seas (51%). Tähelepanuväärne on, et SDE kogus muust rahvusest vastajate seas toetust 19%, mis on rohkem kui eestlaste seas.
Uuringus osales 1498 valimisealist kodanikku vanuses 18–84 aastat, kellest kolmandik küsitleti telefoni teel ja kaks kolmandikku veebis. Maksimaalne võimalik viga on ±2,2 protsenti.
Allikas: ERR