Riigikogu esimees Lauri Hussar avaldas lootust, et pärast riigieelarve vastuvõtmist parlamendis muutub opositsiooni käitumine ning obstruktsiooni ei kasutata nii laialdaselt. Tema sõnul on lootust anda ka EKRE poliitikute vestlused.
Hussar selgitas, et praegu kasutab opositsioon obstruktsiooni kõigil seaduseelnõudel, esitades neile suure hulga muudatusettepanekuid, mis võtab palju aega. Riigieelarvele on tehtud veelgi rohkem muudatusettepanekuid. Hussar märkis, et kui riigikogu ei suuda eelarvet vastu võtta, võiks parlament laiali minna ja toimuda erakorralised valimised, mida EKRE esimees Martin Helme soovib.
Riigikogu esimees väljendas lootust, et pärast eelarve kinnitamist saab erakondade juhtidega arutada, kuidas korraldada parlamendi tööd ja kas muuta riigikogu kodu- ja töökorra seadust. Ühe võimalusena mainis ta kokkulepet selle kohta, kui palju muudatusettepanekuid eelnõule võib teha, ja suurema arvu korral võiks see olla alus siduda see usaldushääletusega.
Hussar tõi esile ka võimaluse saavutada poliitiline kokkulepe, et obstruktsiooni ei tehta üle välja. Samas märkis ta, et kui opositsioon korraldab olukordi, mida praegune seadus ei kata, jääb nende lahendamine riigikogu juhatusele ja see võib anda opositsioonile aluse pöörduda riigikohtusse.
Riigikogu esimees viitas, et seni on riigikogu juhatus kahel korral riigikohtust vaidlustes opositsiooniga õiguse saanud. Ta tunnustas oma tööd, kuid märkis, et kuigi opositsioon pole saavutanud soovitud tulemust (riigikogu töö takistamist), on riigikogu toiminud ja suutnud vastu võtta otsuseid ja seadusi, ehkki mitte varasemate koosseisude kiiruse ja efektiivsusega.
Hussar avaldas arvamust, et EKRE jääb üksi, kuna teised opositsioonierakonnad on hakanud obstruktsioonist loobuma. Ta märkis, et Keskerakond on täielikult obstruktsioonist taganenud, Isamaa osaleb selles vähem ja ainult EKRE jätkab samasuguse taktikaga.
Allikas: ERR