Facebooki otsus piirata mitme Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni liikme kontosid on tekitanud pingeid ja küsimusi sotsiaalmeedias. See sündmus on osa suuremast arutelust sotsiaalmeedia platvormide rolli üle poliitilises diskussioonis ja nende võimust reguleerida kasutajate tegevust oma platvormidel.
Esimese asjana tuleb märkida, et sotsiaalmeediaplatvormidel, nagu Facebook, on õigus kehtestada oma reeglid ja eeskirjad ning võtta meetmeid nende rikkumise korral. Samas, kui sellised meetmed võetakse, peaksid need olema läbipaistvad ja õiglased, et vältida meelevaldset tsensuuri või poliitilist mõjutamist.
EKRE esimees Martin Helme ja teised fraktsiooni liikmed on väljendanud muret selle üle, et Facebook ei andnud piirangute kohta piisavalt selgitust või põhjendust. See on mõistetav mure, kuna kasutajad peaksid teadma, milliste konkreetsete reeglite nad rikkusid ja milline oli nende tegevuse täpne olemus, et saaksid vajaduse korral sellele vastu vaielda.
Hommikul tuli selline dekreet. Ei mingit põhjendust, ei mingit selgitust, saaks saata robotile protesti, aga ei tea isegi mille kohta või mille eest…
Vaatan, et Varro Vooglaiul, Kert Kingol ja Anti Poolametsal on sama teade tulnud. Küllap sallivuslased on teinud mingi massilise kaebuslaine, tavaliselt siis paneb tehis”intellekt” rünnatava lihtsalt tuimalt “piirangu” alla.
Nüüd on siis kontol selline märge — HOIATUS. Mille eest? Ei tea. Millised piirangud kontole seati? Ei tea. Kui kauaks? Ei tea. Mis kontost edasi saab? Ei tea.
Samuti on oluline mõista, et sotsiaalmeedias on tihti kiireid reaktsioone ja automaatseid süsteeme, mis otsustavad kasutajate tegevuse üle. Kui palju selliseid süsteeme kasutatakse ja kuidas need töötavad, võib tekitada küsimusi nende õigluse ja täpsuse kohta.