Kuna tehnoloogia tungib üha sügavamalt meie elu struktuuri, tõuseb paralleelselt üks kummitus, mis paistab suurena, kuid nähtamatuna taustal – Suur Vend. Suure Venna kontseptsioon on avalikkuse teadvuses hüppeliselt kasvanud, muutudes hirmutavast düstoopilisest väljamõeldisest ebamugavalt usutavaks reaalsuseks.
Alustame teekonda läbi aja ja tehnoloogia, jälgides selle nähtamatu olendi arengut, kelle pilk, nagu mõned väidavad, on muutunud vältimatuks.
Kõik algas külma sõja ajastul, kui George Orwelli prohvetlik romaan “1984” põletas maailma psüühikasse Suure Venna kujutluse. Orwell maalis närvilise pildi kõikjal olevast valitsusest, mis kasutas arenenud tehnoloogiat kodanike elu iga aspekti jälgimiseks ja kontrollimiseks. Tänapäeval leiame Orwelli “Suure Venna” kajastusi digitaalsetes jälgedes, mida me oma seadmetes ja internetis jätame.
Iga saadetud e-kiri, iga tehtud otsing, iga alla laaditud rakendus ja iga “like”, millele klõpsate, koguneb tohututesse andmekogudesse. Neid andmeid töödeldakse, sorteeritakse ja analüüsitakse keeruliste algoritmide abil, mis koostavad teie käitumise, eelistuste ja harjumuste põhjal keerulisi profiile. Tere tulemast Suure Venna ajastusse, mis on sündinud tehnoloogilise innovatsiooni, andmeanalüüsi ja ettevõtete äritegevuse ühendamisel.
Nähtamatu, kuid kõike nägev Suur Vend läbib meie digitaalset elu, mõjutades kõike, alates reklaamidest, mida me näeme, kuni uudisteni, mis täidavad meie kanalid. Ta kujundab meie veebikogemusi, andes meile kohandatud versiooni maailmast, mis vastab meie huvidele ja tõekspidamistele.
Aga mis juhtub siis, kui piirid isikupärastamise ja manipuleerimise vahel hakkavad hägustuma? Mis juhtub siis, kui Suure Venna andmepõhine mõju ulatub meie ekraanidest kaugemale ja hakkab kujundama meie tegelikke tegevusi ja otsuseid? Need küsimused muutuvad veelgi pakilisemaks, kui arvestada sellise võimu väärkasutamise võimalust, olgu see siis poliitilisel, kaubanduslikul või pahatahtlikul eesmärgil.
Kujutage ette stsenaariumit, kus valitsus või ettevõte kasutab Suurt Venda mitte ainult teie võrgukäitumise jälgimiseks, vaid ka teie tulevaste tegude prognoosimiseks, teie otsuste mõjutamiseks või isegi teie ühiskondliku väärtuse määramiseks. Kaugeleulatuv? Mõelge Cambridge Analytica skandaalile, kus miljonite Facebooki kasutajate andmeid kasutati valijate käitumisega manipuleerimiseks. Mõelge Hiina sotsiaalsele krediidisüsteemile, mis kasutab suurandmeid oma kodanike usaldusväärsuse hindamiseks.
Kuid vaatamata nendele murettekitavatele näidetele on oluline mitte lasta hirmul täielikult hägustada meie arusaama. Tehnoloogia, mis on sünnitanud suure venna, omab ka tohutut potentsiaali positiivse mõju avaldamiseks. Isikupärastatud tervishoid, täiustatud prognoositav analüüs katastroofide haldamiseks, hüpertõhus logistika ja kohandatud haridus – need on vaid mõned võimalused, mida andmepõhine maailm pakub.
Väljakutse ei seisne seega mitte selles, et võidelda Suure Vennaga, vaid selles, et mõista, reguleerida ja juhtida selle kasvu. Küsimus on tugevate eraelu puutumatuse seaduste loomises, avalikkuse harimises digitaalsete õiguste kohta ning andmete kogumise ja kasutamise läbipaistvuse edendamises.
Suure Venna lugu ei ole mitte ainult kõike nägeva ja kõikjal viibiva üksuse lugu. See peegeldab meie suhet tehnoloogiaga – selle pakutavaid võimalusi, sellega kaasnevaid väljakutseid ja õrna tasakaalu, mida me peame saavutama progressi ja eraelu puutumatuse vahel. See on narratiiv, mis areneb edasi iga kliki, iga pühkimise ja iga jagamisega – Suure Venna valvsa pilgu all.
Allikas: Planet Pulsar