Puuetega inimestel on ühiskonnaelus osalemisel märkimisväärselt suuremad piirangud kui tervetel ja töövõimelistel inimestel. Kuid nüüd seisab Eesti puuetega inimeste ees uus väljakutse, kuna riik planeerib kehtestada automaksu, mis võib veelgi rohkem kitsendada nende võimalusi ühiskonnaelus osalemisel, eriti tööl käimisel. Puuetega Inimeste Koda on esitanud juuli alguses pöördumise mitmele ministeeriumile, et juhtida tähelepanu automaksu mõjule vähenenud töövõimega ja puudega inimestele, kes sageli vajavad isiklikku autot ainsa liikumisvahendina.
Kui tervele inimesele võib auto olla luksuskaup, siis puuetega inimestele on see hädavajalik liikumisvahend, mis võimaldab neil tagada ligipääsu tööle, kooli, arsti juurde, poodi ja muudesse igapäevaeluks olulistesse kohtadesse. Eriliselt keerulises olukorras oleksid automaksu kehtestamisel just need puudega inimesed, kes elavad hajaasustusega piirkondades, kus ühistransport on piiratud või puudub.
Puudega inimeste jaoks on auto sageli ainus võimalus liikuda ning võttes arvesse juba kohalikust omavalitsusest saadavaid sotsiaaltoetusi, võib isegi 10-eurone kuine automaks olla suur väljaminek. Sellele lisanduvad veel auto soetamise kulud, sh tuhandetes eurodesse ulatuv esmaregistreerimise tasu, mis võib puudega inimesi veelgi raskemasse olukorda viia.
Ministeeriumitele saadetud pöördumises tõi Puuetega Inimeste Koda välja, et puuetega inimeste transpordivajaduste lahendamisel viidatakse sageli sotsiaaltranspordile, kuid kahjuks ei kata see alati nende vajadusi. Näiteks Tallinnast Viimsisse tööle käimiseks pole võimalik kasutada sotsiaaltransporditeenust. Lisaks kaotati selle aasta 1. jaanuarist ära töötukassa poolt makstav töölesõidutoetus vähenenud töövõimega inimestele, mis veelgi raskendab puudega inimeste liikumisvõimalusi.
Puuetega Inimeste Koda tegi ministeeriumitele ettepaneku vabastada puudega inimesed maamaksust, et leevendada nende majanduslikke raskusi. Seda ettepanekut võetakse tõsiselt arvesse, kuid tundub, et mõnes osas ei nähta seda praegu teostatavana.
Rahandusminister Mart Võrklaevi sõnul on kahtlemata oluline võtta arvesse puudega inimeste murekohti ja suhelda nendega, kuid ta tõi esile ka teatud küsimusi. Võrklaev mainis, et on näinud luksuslikke autosid, mis kannavad invamärke, mis võib osutada sellele, et kõikide invamärgiga sõidukite omanike vajadused ei pruugi olla tingimata erisugused. Ta lisas, et puudega inimeste sissetulekud võivad varieeruda, ja seetõttu tuleb ka selliseid aspekte arvestada.
Puuetega Inimeste Koda seisab kindlalt selle eest, et planeeritav automaksu kehtestamine ei tohiks puuetega inimeste elu veelgi keerulisemaks muuta. Selle asemel peaks riik astuma samme, et toetada nende liikumisvabadust ja võimalusi ühiskonnaelus aktiivselt osaleda.
Allikas: Pealinn.ee