Märkimisväärse sammuna Euroopa kaitsevõimekuse tugevdamise suunas saavutas Eesti sel nädalal olulise verstaposti. Euroopa Komisjon eraldas Euroopa Kaitsefondi raames rahastamiseks 16 projekti, milles osalevad Eesti ettevõtted. Selline samm on peetud “enamastimärgatavaks”. Kokku eraldati nendele innovaatilistele algatustele 495 miljonit eurot, mis kajastab Eesti ettevõtete ja teadusasutuste tugevat huvi ning aktiivset osalust ELi ulatuslikus kaitsealases teadus- ja arendustegevuses.
Rahastatud projektide hulgas on märkimisväärseim Eesti ettevõtte juhitav Baltic Workboats’i EUROGUARD, ambitsioonikas ettevõtmine, mille eesmärk on arendada keskmise suurusega poolautonoomne paat, mis võiks märkimisväärselt suurendada mereliste operatsioonide tõhusust ja koostööd Euroopa riikide vahel. Projekti kogubudžett on 95 miljonit eurot, millest Euroopa Komisjon panustab 65 miljonit eurot ja osalevad riigid 30 miljonit eurot.
EUROGUARD projekti koostööulatus hõlmab kümme Euroopa riiki, sealhulgas Poola, Holland, Belgia, Itaalia, Norra, Prantsusmaa, Hispaania, Taani ja Rootsi.
Kaitseministeeriumi kantsler Kusti Salm sõnas: “Euroopa kaitsevõimekuse parandamiseks peavad nii liikmesriigid kui ka kaitsetööstus andma tõhusalt ja intelligentset panust võimekuse suurendamisse ning järgmise põlvkonna tehnoloogiate arendamisse.”
Viis projekti, millele Eesti kaitseministeerium eraldas 400 000 eurot, keskenduvad olulistele valdkondadele nagu kübervõitlus ja infokübervõitlus, ELi mereseire ja satelliitide arendamine, territoriaalkaitse ning infotehnoloogiad. Nende projektide kogumaksumus on peaaegu 280 miljonit eurot.
Aastatel 2021 kuni 2027 kavatseb Euroopa Liit investeerida ligikaudu 8 miljardit eurot kaitsealasesse teadus- ja arendustegevusse Euroopa Kaitsefondi kaudu. Selle programmi eesmärk on vähendada Euroopa relvasüsteemide killustatust ning suurendada Euroopa konkurentsivõimet ja koostööd kaitsealases teadus- ja arendustegevuses.
Märkimisväärne rahastamise eraldamine ja projektide ulatus näitavad Eesti pühendumust Euroopa kaitsevõimekuse tugevdamisele. Riigi arenenud tehnoloogiline võimekus koos võimega ühendada mitmeid Euroopa partnereid seab Eesti võimsa mängijana positsioonile, mis kujundab Euroopa kaitsealaste süsteemide tulevikku.
Allikas: Planet Pulsar